Страхувайте се когато другите са алчни, и бъдете алчни, когато другите се страхуват
21. 10. 2008 | инвестиции, явления и тенденции
Това е крилата реплика на Уорън Бъфет, с която не е никак трудно да се сблъскате в нета, ако се заинтересувате дори малко от инвестиции. Е, сега всички се страхуват. И то не малко. Паниката си я бива, определно.
Но дали сега е моментът да се купува? На 17 октомври (миналия петък) в New York Times, Бъфет публикува личното си мнение, че сега му е времето да се огледа човек за акции на добри цени в американски компании. Статията му е озаглавена „Buy American. I am.”
Защо Бъфет купува?
* защото следва гореспоменатия си съвет.
* защото вярва, че макар ситуацията сега да е критична, в дългосрочен план страховете за американската икономика за необосновани. И вярва, че “most major companies will be setting new profit records 5, 10 and 20 years from now”.
И тук той не е сам. Много анализатори вярват, че макар кризата да започна от Щатите и ситуацията все още да не е овладяна, сега, когато със същите проблеми се бори и Европа и е малко вероятно да някой да остане незасегнат от кризата и следващата я световна рецесия, Щатите остават с най-добри шансове да излязат първи от “затруднението”.
* защото вярва, че акциите ще са първите, които ще реагират на подобрение в икономиката, още преди лошите новини да изчезнат от хоризонта.
A little history here: During the Depression, the Dow hit its low, 41, on July 8, 1932. Economic conditions, though, kept deteriorating until Franklin D. Roosevelt took office in March 1933. By that time, the market had already advanced 30 percent. Or think back to the early days of World War II, when things were going badly for the United States in Europe and the Pacific. The market hit bottom in April 1942, well before Allied fortunes turned. Again, in the early 1980s, the time to buy stocks was when inflation raged and the economy was in the tank. In short, bad news is an investor’s best friend. It lets you buy a slice of America’s future at a marked-down price.
Over the long term, the stock market news will be good. In the 20th century, the United States endured two world wars and other traumatic and expensive military conflicts; the Depression; a dozen or so recessions and financial panics; oil shocks; a flu epidemic; and the resignation of a disgraced president. Yet the Dow rose from 66 to 11,497.
* защото вярва, че в дългосрочен план “cash is king” е губеща стратегия. Парите в брой, особено в ситуация на висока инфлация, само могат да намаляват в реално изражение. За да се справим добре над инфлацията, трябва парите ни да участват в икономиката и да създават добавена стойност.
Освен това предприетите мерки за овладяване на положението сами по себе си имат инфлационен ефект, който допълнително ще свие покупателната способност на спестяванията, държани в брой.
Today people who hold cash equivalents feel comfortable. They shouldn’t. They have opted for a terrible long-term asset, one that pays virtually nothing and is certain to depreciate in value. Indeed, the policies that government will follow in its efforts to alleviate the current crisis will probably prove inflationary and therefore accelerate declines in the real value of cash accounts.
Звучи логично наистина. И Бъфет прави подобни изказвания не за първи път. Видеото към тази публикация изброява и коментира предишни изявления от подобен характер.
Но не всички споделят неговия ентусизъм. И трябва да се направят поне няколко уточнения.
Изявлението на Бъфет се отнася само до личната му сметка, която е около 1% от общото му богатство. Останалите 99% от него са в Berkshire Hathaway, и за тях не става дума в публикацията му в NYT.
Бъфет не купува хаотично. Макар да казва, че има много добри сделки на пазара, може да бъдете сигурни, че не препоръчва купуване на активи, които не разбирате или не минават теста на солиден анализ на балансите и мениджмънта.
Бъфет казва също, че диверсификацията е за тези, които не знаят какво правят. Но може също да се каже, че диверсификацията е за тези, които нямат възможностите и размаха на Бъфет. И това е друга важна уговорка, ако се опитва човек да прилага съветите му към личните си инвестиции.
Бъфет има пари, които може да заключи в активи за дълъг период от време. И това е необходимо условие за успеха на стратегията – да не разчитате на тези пари в краткосрочен план, защото той самия няма идея какво ще стане с пазарите в следващите месеци.
Въпреки целия си инвеститорски опит, самият Бъфет казва, че никога не е бил в подобна ситуация преди. Времето може и да покаже, че е все още рано за подобен ход, казват други.
Сегашната криза е резултат от големи проблеми във финансовата система и още никой няма представа колко време и какви мерки ще трябват, за да се възстанови доверието в нея.
Защо това ви интересува?
Както вече стана болезнено ясно, световните пазари са тясно свързани и това, което става в Щатите има последващ ефект върху всички. Добрата новина е, че това важи и за положителните ефекти:) А те от своя страна влияят на реалната икономика, от която всички сме част по един или друг начин.
Ако сте родени след 31.12.1959, може да притежавате акции чрез вашия универсален пенсионен фонд. Ако внасяте средства в доброволен пенсионен фонд, тенденциите на борсите също ще ви се отразят.
А ако сте в добра финансова позиция след години на добър икономически растеж, сега повече от всякога е важно да взимате информирани и обосновани решения за парите си, за да не загубите завоюваните позиции.
Какво мислите? Накъде вървят нещата?
сряда, 11 ноември 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар