понеделник, 31 август 2009 г.


Бъфет с претенции към фалирала банка в САЩ
Само последните три закрити трезора ще струват на американския държавен регулатор FDIC 446 млн. долара
30.08.2009 18:49:30


Уорън Бъфет

Още три американски банки в Калифорния, Мериленд и Минесота бяха закрити в края на миналата седмица, предадоха световните агенции. Една от тях е базираната в Балтимор Bradford Bank, с 452 млн. долара активи и 383 млн. долара депозити. По данни на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) към активите на трезора претенции може да има основният акционер в него Уорън Бъфет. Според вестник Baltimore Sun най-богатият инвеститор в света участва чрез компания Manufacturers & Traders Trust.
В края на миналата седмица FDIC е поела контрол над базираната във Вентура, Калифорния, Affinity Bank, която има около 1 млрд. долара активи и 922 млн. долара депозити и Mainstreet Bank, базирана във Форест Лейк, Минесота, която има 459 млн. долара активи и 434 млн. С тях общият брой на закъсалите трезори в САЩ от началото на годината достигна 84. Bradford Bank е втората финансова институция в щата Мериленд - след Provident Bank, която падна жертва на лошите кредити след срива на пазара на недвижими имоти. Всички депозити на Bradford Bank, които са в размер на $383 млн., ще бъдат поети от деветте клона на M&T Bank, която подписа договор с FDIC за изплащане на обезщетенията. M&T Bank пое депозитите и на фалиралата в началото на годината Provident Bank, припомня Baltimore Sun.
Закритите Bradford Bank, Affinity Bank и Mainstreet Bankтрезори, които притежават активи за общо $1,9 млрд. и депозити за $1,7 млрд., ще струват на държавния регулатор FDIC $446 млн. С тази сума ще трябва да бъдат обезщетени хората, които са депозирали пари в тях.
Още стотици щатски банки се очаква да фалират в следващите няколко години. Броят на банките в „проблемния списък" на FDIC скача до 416 в края на юни, в сравнение с 305 през първото тримесечие на годината. Фалиралите американски банки само през 2009 г. надвишават почти три пъти броя на закритите кредитни институции от началото на финансовата криза в САЩ. За цялата 2008 г., когато се разрази финансовата криза, FDIC закри 25 банки, вкл. и такива гиганти като Lehman Brothers и Bear Stearns, което предизвика паника на световните пазари. Ако закриването на банки продължи със същите темпове, в продължение на 5 години бюджетът на САЩ трябва да изплати във вид на застраховка около $70 млрд., прогнозират от FDIC, цитирани от агенция AP.

Няма коментари:

Публикуване на коментар