7 души, които предрекоха кризата
Андрю Ладе
Ладе е шеф на хедж-фонд, който противно на общите тенденции залага срещу рисковите ипотеки. Той напуска през октомври с думите: “Благодаря на всички тъпи трейдъри и идиоти, които ме направиха богат”, след като успява да натрупа милиони долари.
Джон Полсън
Джон Полсън е обявен за „най-големия световен победител” от кредитната криза след като реализира приходи от 3.7 млрд. долара през 2007 г. Тогава той залага, че балонът на жилищното кредитиране ще се избухне съвсем скоро. В отговор на обвиненията, че е спечелил на гърба на мизерията на другите хора, Полсън дава дарение от 15 млн. долара на фондация, която подпомага жертвите на кризата.
Професор Нуриел Рубини
Още през 2006 г. преподавателят от „Ню Йорк Юнивърсити” предупреждава за заплахата от кредитна криза. Той казва на икономисти от Международния валутен фонд, че САЩ ще бъдат изправени пред безпрецедентен срив на жилищния пазар, петролен шок и дълбока рецесия. Рубини си остава песимист. Миналата седмица той прогнозира, че загубите във финансовата система на САЩ ще достигнат 3,6 трлн. долара преди края на кризата, което по думите му означава, че цялата банкова система на страната ще е де факто фалирала. След спасителния пакет на Америка и множеството национализации, Рубини нарича Джорж Буш, Хенри Полсън и Бен Бернанке като „тройка болшевики, които превърнаха САЩ в „Съединени социалистически щати на Америка”.
Уорън Бъфет
От дълго време Бъфет, наричан “Мъдрецът от Омаха”, предупреждава за опасностите от рисковите деривати. По неговите думи най-добрите банкери на Уолстрийт са надценявани твърде много. През 2003 г. в писмо до акционерите той сравнява договорите със сложни деривати с ада: „Лесно се влиза и е почти невъзможно да се излезе.” През октомври Бъфет оптимистично пише, че отново е започнал да купува на американския борсов пазар, тъй като най-лошото от кризата вече е преминало. Според него сега е времето „да си купиш парче от бъдещето на Америка на ниска цена”.
Джордж Сорос
Джордж Сорос представя книгата си в централата на Международния валутен фонд във Вашингтон през октомври т.г. Снимка: Ройтерс
През януари 2006 г. финансистът-милиардер съобщи на публична изява в Сингапур, че фондовите пазари в Америка са достигнали своя връх и САЩ и световните икономики ще трябва да се подготвят за рецесия и „трудно приземяване“. Той предупреди освен това за „огромен балон на пазара на имоти“, издуван от неразумно ипотечно кредитиране. Сорос характеризира финансовата криза като най-лошата криза след Голямата депресия.
Стивън Айсман
Айсман е анализатор, който проследява пазара на рисково кредитиране от началото на 90-те години на двадесети век. „Това, което научих от опита си е, че Уолстрийт изобщо не се интересува какво продава. Тези хора лъжат до безкрайност“, казва Айсман.
Мередит Уитни
На 31 октомври 2007 г. анализаторката от “Опънхаймър секюритис” прогнозира, че „Ситигруп” трябва да намали изплащаните дивиденти или ще бъде изправена пред фалит. Само един ден по-късно 370 млрд. долара са заличени от капитала на Уолстрийт. В рамките на дни шефът на „Ситигруп” подава оставка, а дивидентите биват отрязани.
събота, 20 юни 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар