понеделник, 2 ноември 2009 г.

Биографията на Бъфет: От фасовете до короните на дърветата
 


 
"Дърветата не растат до небето. И изкачването става все по-трудно", казва един от най-богатите хора в света. Когато Уорън Бъфет отдели 2000 часа от времето си, от които 300 часа записани интервюта за пет години, резултатът е биография със стряскащ обем - над 900 страници с бележките и показалеца.

Авторът на "Снежната топка" Алис Шрьодер, бивш финансов анализатор от Уолстрийт и управляващ директор в "Морган Стенли",казва: "Има много парадокси около Уорън. Той е либерален демократ, а произхожда от републиканско семейство. Работи здраво, но повтаря, че успехът му е най-вече късмет. Известен като човек на икономиите, харесва луксозното пътуване с частния си самолет. Трупането на пари е жизненоважно, но ги остави за филантропия."

Американски прелести

Уорън Бъфет е американският герой - инвеститор (магията на капитала), пастор (обича да поучава) и ченге (прословутите му чувства за справедливост и честност). И обича да го виждат като такъв. Особено когато признанието идва извън кръга на богопомазаните. "Необикновен човек с обикновени вкусове", пише Шрьодер.

Хамбургери, стекове, чери кока-кола, пуканки, чипс, шоколад и сладолед - Бъфет ги поглъща с ентусиазма на дете от Средния Запад. Революцията в гардероба идва едва след няколко милиарда в повече - в края на 80-те на ХХ в. Бъфет сменя провисналите и с няколко номера по-големи костюми с "Дзеня". Не шити по поръчка естествено - купува ги готови от магазина.

Бъфет смята, че е спечелил "лотарията на яйчниците" - родил се е в правилното време на точното място. Снежната топка е символ на неспирното усърдие да прави пари и никога (по възможност) да не се разделя с придобитото, щом носи добра възвращаемост - независимо дали това е лоялността на другите, техните пари или акциите на "Бъркшир Хатауей", неговия инвестиционен холдинг. "Животът е като снежна топка. Важно е да намериш мокър сняг и наистина дълъг склон",казва той.

Биографията на Бъфет също е като снежна топка. Но снегът понякога е прекалено мокър. В желанието си да не остави нищо встрани, Шрьодер потъва в премного детайли. Може би леко парадоксално за биографията на човек, който твърди, че най-важното за успеха е умението да се съсредоточаваш.

Да бъдеш Уорън Бъфет

Бенджамин Греъм, авторът на "Интелигентният инвеститор", нарича тези компании фасове от пури. Намираш ги на земята и можеш да дръпнеш поне един път. Бъфет е привлечен от идеята за стойностно инвестиране - купуваш акции под стойността им, изчислена според фундаментите, и чакаш пазарът да коригира цената.

Бъфет научава три урока от Греъм. Акцията се оценява като част от цената, която си готов за платиш за целия бизнес. Използвай маржа на сигурност - инвестирането се основава на изчисления и несигурност и добрите решения не трябва да бъдат пометени от грешките. Пазарът е слуга, не твой господар - той не трябва да влияе на виждането ти за цената, въпреки че понякога предлага шанс да купиш евтино и да продадеш скъпо. Бъфет добавя: и не напускай кръга си на компетентност!

Но теорията на Греъм има пукнатина: тя вижда премного опасности вместо възможности в бъдещето. Компаниите трябва да се оценяват според техните възможности - живи, не мъртви, смята Чарли Мънгър. Запознават се с Бъфет през 1959 г. Стъпил на няколко десетки милиона долара, инвеститорът от Омаха започва да търси компании с "дълбок отбранителен ров" - комбинация от добър мениджмънт и сравнителни предимства. Мънгър се превръща в най-близкия бизнес партньор.

Парите на другите

Бъфет е труден за имитиране. Като повечето съчетания. Твърди, че най-ценните му умения са да мисли и да прави пари. Към гениалната способност да обобщава данни се добавят къртовски труд и драконовска дисциплина. "Уорън не е лишен от емоции. Просто ги е изключил",казва Сюзън, първата му съпруга. Бъфет знае още нещо важно - властта на мрежите от контакти. "Хората, които му помагат, но и не застават на пътя му",коментира Шрьодер.

Първите милиони идват от общо 11 партньорства, създадени през 50-те и началото на 60-те. Под формата на доход от личните му инвестиции и такси за управление - нещо като днешен хедж фонд. Партньорствата обединяват близък кръг от роднини, приятели, съмишленици и студенти на Бъфет - хора, които ще оставят в неговите ръце и първоначалната инвестиция заедно с натрупания доход. Подходяща група, защото Уорън ценни лоялността и се изрива от критиката.

Едно от брилянтните решения е да купува застрахователни компании. Премиите на практика са безлихвен заем с дълъг период, готов за инвестиране. Щом доходът расте, парите отиват в нови придобивания, способни да акумулират още пари. Самата застрахователна компания може на свой ред да понижи премиите, привличайки нови клиенти. И още пари.

Третият син

Уорън Бъфет има двама синове и една дъщеря. Двамата със съоснователя на "Майкрософт" Бил Гейтс си приличат - не плащат дивиденти. Обединяват ги още към 30 млрд. долара и повече от 10 години приятелство. През 2006 г. милиардерът обяви, че дава над 80% от богатството си на фондацията "Бил и Мелинда Гейтс".
 
Мотивите? За разлика от фондацията на Бъфетови, Гейтс имат капацитет за огромните суми. Осъзнаването на близостта на смъртта и значението на другите са друг фактор. "Уорън загуби много хора",пише Шрьодер. Ненавистта към династиите също играе роля. "Те преобръщат с главата надолу меритокрацията", смята Бъфет.

Алис Шрьодер обаче не е Ариадна. И няма да даде конец червена прежда, за да се оправим през лабиринта на империята "Бъфет".Търсещите инвестиционен или бизнес съвет ще го открият по-успешно в писмата на милиардера до акционерите на "Бъркшир Хатауей".Или другаде. "Снежната топка" по-скоро е личната книга за големия инвеститор.

Биографията на човек, който наред с желанието да трупа пари казва: "Смисълът на живота е да бъдеш обичан от колкото се може повече хора измежду тези, които искаш да накараш да те обичат."

Няма коментари:

Публикуване на коментар