събота, 27 юни 2009 г.

Шестте най-големи инвеститорa на нашето време
От "Дневник" 
Последна промяна в 16:11 на 11 мар 2004, 31 прочитания, 0 коментара
Много наблюдатели на фондовия пазар често си задават въпроса кои са най-големите инвеститори, какви са техните предимства и на мнението на кои от тях могат да се доверяват при избора им на инвестиционни решения. В коментар на агенция "Блумбърг", няколко специалисти заявяват, че шестте най-големи инвеститора на нашето време са Бенджамин Греъм, Фил Карет, Джон Темпълтън, Джон Неф, Дейвид Дреман и Уорън Бъфет. Впечатление в този "дрийм тим" обаче прави факта, че първите двама са починали, вторите вече са се оттеглили от активна дейност, а единствено Дреман и Бъфет все още продължават да се занимават с инвестициите си. 


Бенджамин Греъм 


се счита за бащата на съвременните методи за оценка на стойността на инвестициите. Освен като преподавател в Колумбийския университет и мениджър в рисков фонд, Греъм е автор и на книгите "Анализ на ценните книжа" и "Интелигентният инвеститор", които се считат за Библията на инвеститорите. Греъм се смята и за един от ексцентриците сред гилдията. по негови собствени думи, той е успял след като всеки ден е правил "нещо глупаво, нещо ново и нещо щедро". Греъм е известен и с факта, че никога не се е доверявал напълно на техническия анализ, като е заявявал, че ако има метод на този анализ, които да гарантира висока точност на предвижданията, то той би станал известен на твърде много инвеститори и така би загубил предимството си. 


Фил Гарет 


е може би дори по-странен за много инвеститори от Греъм. Бившият военен пилот е основател на един от първите и най-успешни взаимни фондове, доживял е до преклонна възраст (101 години) и почти непрекъснато e пътувал по света за да наблюдава слънчеви затъмнения. Сред своите конкуренти и партньори е бил известен като "хрътка", тъй като кредото му при избор на акции или облигации е било никога да не купува актив, ако не очаква цената му да се удвои. Въпреки това, той сам признава, че е натрупал състоянието си като е държал ценни акции дълго време, а не чрез активни сделки на пазара всеки ден. 


Джон Темпълтън 


е известен като Темпълтън "Песимизма" на пазара. В момента той живее на Бахамите и дори е посветен в рицарско звание на Британската империя. До края на 80-те години, Темпълтън е управлявал някои от най-успешните взаимни фондове в историята. Интересен е първият голям успех на Темпълтън на фондовата борса. През 1939 година, точно преди нападението на нацистка Германия над Съветския съюз, Темпълтън заел 10 хил. долара и закупил по 100 акции от всяка компания, котировките на ценните книжа на която била под 1 долар. В следващите четири години Темпълтън учетворил парите си. Именно оттам идва и прякора му, тъй като неговото кредо е било: "Купувай на точката на максимален песимизъм". 


Джон Неф 


е имал същата стратегия на пазара като Темпълтън и така е успял да постигне възвращаемост на средствата, вложени във взаимните му фондове "Вангард" и "Джемини" от 5600 процента за две десетилетия, и то в условията на един вече структуриран фондов пазар. Неф е бил известен и с необикновените пътища, по които е намирал необходимата си информация за инвестиции в иначе популярни индустрии. 


Дейвид Дреман 


пък е известен с нюха си към компании, които изнасят изненадващи финансови резултати, било то загуба или печалба. Дреман все още ръководи компанията си "Дреман валю мениджмънт". Той е работил много и по отношение на разликата в реакциите на пазара при финансовите резултати на стойностни акции (такива на компании с големи активи) и на акции на растежа (такива на компании с рязко увеличение на оборота или на печалбите). Според Дреман стойностните акции реагират по-добре на изненадващи финансови резултати, тъй като цената им спада по-малко при загуба и се увеличава повече при печалба отколкото на ценните книжа на компаниите с бърз растеж на печалбата. Известен е и парадоксът на Дреман, според които между 1970 и 1996 година, 20-те% акции с най-ниско съотношение цена/печалба дават средна възвращаемост на инвестициите в тях от 19%, а 20-те% с най-високо такова отношение - едва 12.3%. 


Уорън Бъфет 


е може би най-популярния за масите от тази "Великолепна шесторка". Освен това, Бъфет определено е считан за най-успешния инвеститор в момента. Причините за това са две. На първо място Бъфет има възвращаемост на вложенията си от 30% на годишна база, и то отново на един структуриран пазар без резки флуктуации. Освен това, собственикът на "Бъркшайр хатуей" няма големи издънки на фондовия пазар. И той, като своите предшественици смята, че на пазара трябва да се инвестира когато той е в криза, и на такава цена на акциите, която ще донесе печалба дори при средни продажби на компанията.

Няма коментари:

Публикуване на коментар