08 Април 2009 | 10:49
Френски и американски учени, изследвали гигантски масив от данни за 440 000 земетресения, които са регистрирани от 1973 г. насам, са стигнали до извода, че най-малко 0.5-1% от подземните трусове със сила под 4 по скалата на Рихтер са станали по вина на Луната, съобщи Мембрана.
Приливи има не само във водата, но и на сушата.
По някои данни, вследствие на гравитационното въздействие на Луната, на нашата планета повдигането на земната кора може да достигне 30 сантиметра.
Такова периодично движение, разбира се, не може да не се отрази на разположението на тектоничните плочи и на сеизмичната активност.
Изследвайки данните за слаби и за силни земетресения, станали по целия свят, учените са открили ежедневни цикли, които по всяка вероятност са предизвикани от приближаването на Луната.
Особено добре това проличава при не много силно движение на земната кора.
"Теоретично влияние може да има и върху силните земетресения, но те не са толкова много, затова нямахме възможност да установим точна взаимна връзка", казва Лорен.
Джон Видал от Вашингтонския университет смята това влияние за малко вероятно, тъй като силните земетресения стават при повдигане на пластове, които са на дълбочина десетки километри и в тях напрежението нараства с години.
Може ли относително слабото и краткотрайно притегляне на Луната да влияе и на тях?
Едва ли, твърди ученият, цитиран от Дискавъри.
Няма коментари:
Публикуване на коментар