понеделник, 6 април 2009 г.

Американски икономисти се притесняват от дефицита по текущата сметка 

Инвеститорът и председател на компанията Бъркшир Хатауей Уорън Бъфет и главният икономист на МВФ Кенет Рогоф предупредиха, че рекордният дефицит е неприемлив
Оцени статията 


2003 godina

 

Редица икономисти, между които Стивън Роуч от инвестиционната банка Морган Стенли енд Ко., отдавна прогнозират, че растящият дефицит по текущата сметка на САЩ ще отблъсне инвеститорите от американските активи. 


Текущата сметка е най-мащабният показател за търговията и нетните инвестиционни потоци. Роуч прогнозираше, че растящият дефицит по текущата сметка на САЩ ще хвърли долара в състояние на хаос и ще принуди Федералния резерв да повиши лихвите, за да продължат капиталите да идват в страната. Това обаче не се случи. Въпреки това, инвестициите от чужбина в САЩ намаляха, тъй като лихвите в страната са два пъти по-ниски от тези в еврозоната, а доларът се обезцени с 20 на сто спрямо еврото през миналата година. Инвеститорът и председател на компанията Бъркшир Хатауей Уорън Бъфет и главният икономист на МВФ Кенет Рогоф също предупредиха, че рекордният дефицит е неприемлив. Ние се намираме в страна, която купува повече от останалата част на света, отколкото продава, и това се прави в големи мащаби. Всяка друга страна в света, която прави това в такива мащаби, вече щеше да е регистрирала още по-голямо обезценяване на валутата си. Тъй като нашата валута е била винаги силна, ефектът се забави. От миналата година обаче той се усеща и ако нещата не се променят, ще продължи да се чувства, каза наскоро Уорън Бъфет, известен заради изключителния си бизнес нюх с прозвището "Оракулът от Омаха", цитиран от Медиапул. Текущата сметка представлява външнотърговския баланс на САЩ, тоест - износът на стоки и услуги минус вноса, плюс нетните инвестиционни потоци. Инвестициите от чужбина са изключително важно условие за финансиране на дефицита на САЩ, защото той може да бъде намален с помощта на приходи от търговията или капиталови потоци. САЩ се нуждаят от около 1,5 млрд. долара дневно от чужбина, за да финансират дефицита си. Курсът на долара спрямо еврото се повиши днес в Токио, като щатската валута регистрира най-голямото си двудневно поскъпване спрямо единната европейска валута от 3 месеца. Една от причините за поскъпването на долара бе изказване на президента на САЩ Джордж Буш през уикенда в подкрепа на силния долар. Другата причина бяха очакванията на пазара Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижи в четвъртък лихвите в еврозоната, с което ще намали и привлекателността за инвеститорите на европейските активи в сравнение с американските. В момента основната лихва на ЕЦБ - лихвата по рефинансирането - е два пъти по-висока /2,5 процента/ от основната лихва на Федералния резерв на САЩ - лихвата по федералните фондове, която е 1,25 на сто. Около 1,26 ч. следобед местно време в Токио доларът поскъпна до 1,1680 долара/евро в сравнение с 1,1784 долара късно в петък в Ню Йорк. През тази година щатската валута е поевтиняла с около 10 процента спрямо еврото. Президентът Буш заяви през уикенда, че спадът на долара спрямо еврото е стигнал твърде далеч, като по този начин влезе в противоречие с министъра на финансите Джон Сноу, определил наскоро поевтиняването на долара като "относително умерено".

Няма коментари:

Публикуване на коментар