четвъртък, 21 май 2009 г.

Моделът „Дерипаска”

„Успехът в бизнеса зависи на 40% от GR (government relations), на 40% oт PR и само на 20% от самата ефективност на бизнеса”. Тези думи на Олег Дерипсака висят в офиса на една от дъщерните структури на огромната корпорация „Базов елемент”. Това прочетох в руската преса преди повече от година и тогава си казах, че тази зависимост определено важи за Русия и отчасти за България, но в много по-малка степен за САЩ и Европа. За времето от тогава до сега обаче, все повече се замислям върху тези думи, когато става въпрос за оценка на финансови активи навсякъде по света, включително и в САЩ. Авторът на една интересна статия във в. „Капитал” (http://www.capital.bg/show.php?storyid=553045), ги нарича „Социалистически Американски Щати”, а преди тази статия, в мои коментар споделих, че във войната за запазване на световната финансова система вече са хвърлени целия арсенал на централните банки по света, а този на правителствата се мобилизира, за последната битка „на живот и смърт”. Ако централните банки и правителствата загубят тази битка, което все пак е малко вероятно, социализма ще победи. Но дори и да не победи, тежките регулации, които ще бъдат наложени, ще върнат капитализма може би 15 години назад, а държавата ще игре значителна роля в най-голямата и „свободна” икономика на света. Кейнс е на мода, както никога не е бил от Великата депресия насам. 

  Зависимостта между ролята на държавата в икономиката и значението на GR в оценката на финансови активи е правопорпоционална. Като човек, занимаващ се с портфолио мениджмънт и оценка на финансови активи, факторът GR започва да ме вълнува професионално все повече и повече. От финансова гледна точка, GR всъщност е част от нематериалните активи на компаниите, която обикновенно се нарича “goodwill”. Пазарната стойност на този актив обаче, много трудно се оценява, особено когато той се влияе значително от GR. Следователно, компании с висок GR много трудно се оценяват. В тази връзка нека разгледаме какво се случва с облигациите на Лиман Брадърс. Облигационерите на фалиралия финансов колос към момента губят около 110 млрд. $. Седмица, преди Фед да остави една от най-големите инвестиционни банки да фалира, облигаците й са се търгували за 95% от номинала, а цената им сега се сринала на около 18% от номинала. Ако Фед и правителството бяха ги национализирали като AIG или пък бяха ги рефинансирали като в случая с Bear Sterns, облигациите им щяха да запазят цената си, дори можеха да поскъпнат. За акците на фалиралата инвестиционна банка също могат да бъдат направени подобни заключения. 

Американците много държат да се знае, че формално Фед е независима от изпълнителната власт, но последните събития окончателно разбиха този мит. За всички вече е ясно, че Фед и правителството са от един и същ клуб, който е по-скоро икономически, отколкото политически. Следавайки модела „Дерипаска”, явно GR на Лиман Брадърс не е бил много силен или поне не толкова, колкото GR на спасените финансови колоси и техните институционални кредитори. Естествено, логични обяснения защо са оставили банката да фалира има много, но също толкова много аргументи има и защо e трябвало да бъде спасена. Най-популярният е, че е твърде голяма да фалира (too big to fail).

В момента се подготвя безпрецедентна намеса на правителството, одобрена от конгреса. Ще се изразходват 700 млрд.$ на американските данъкоплатци за придобиването на некачествени активи - вече е модерно да ги наричат „токсични”. Но каквито и пазарни процедури да измислят за изразходването на тези пари, за всички е ясно, че компаниите с най-голямо GR ще се облагодетелстват най-много. Това звучи много познато. Нашето правителство също ще изразходва над 1.2 млрд. лв. от парите на данъкоплатците. Фактът, че за по-големите продажби на държавни активи у нас се явява само един кандидат, е доказателство, че правилата за продажба са направени така, че да отблъскват останалите потенциални купувачи. Последните са тези, които нямат силен GR, за разлика от спечелилия единствен кандидат. Следователно, ако се занимаваш с инвестиции у нас, от съществено значение е умението ти да оцениш GR на нашите компании. Кои са компаниите с най-голям GR? Надявам се в коментарите към тази тема, да се опитаме заедно да направим такава класация. Лично аз на първо място бих поставил „Химимпорт” АД. Като доказателство бих посочил сериозните придобивания на държавни активи, които дружеството направи през последните години, което едва ли щеше да е възможно без сериозна политическа подкрепа.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар