понеделник, 11 май 2009 г.

Алън Станфорд е бил информатор на отдела за борба с наркотиците в САЩ

Алън Станфорд е бил информатор на отдела за борба с наркотиците в САЩ 
11 Май 2009 12:17

Тексаският финансист Алън Станфорд, който през февруари бе обвинен в измамническа схема за 8 млрд. долара заедно с неколцина високопоставени служители от компанията му Stanford Financial Group, е бил информатор на агенти от отдела за борба с наркотиците в САЩ в замяна на официална протекция. Благодарение на това той е изградил банковата си империя, съобщава в. Индипендънт.

Източник, близък до Федералното управление за контрол над наркотиците (DEA) в САЩ, заяви в предаването Панорама по Би Би Си: Ние бяхме убедени, че банката на Станфорд привлича милиони наркодолари, но бе много трудно да намерим доказателства, за да го обвиним.

Станфорд е бил неофициален информатор на Федералното управление поне от 1999 година.


Поверителни документи показват, че британското министерство на външните работи (Форин офис) и американските власти също са знаели поне от 1990 г., че Станфорд, който е бил списъка на 205-те най-богати хора в САЩ с лично състояние 2.2 млрд. долара, е обявил персонален фалит през 1984 г., след като първият му бизнес, верига от здравни центрове, фалирал. 

Британските власти прекратили разследванията срещу Станфорд, след като той преместил дейността си от вулканичния остров Монсерат, британска извънморска територия, в Антигуа, която от 1981 г. е независима от Великобритания.

Миналата година Станфорд, който е на 59 години, стана известен, след като подписа сделка за милиони долари за спонсорството на турнира по крикет Twenty/20, чиято кулминация бе мач за 20 млн. долара между Англия и звездния отбор на Източна Индия. На милиардера бе позволено да приземи хеликоптера си на тревната площ. 

Той отрече всички обвинения, когато Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси (ФКЦКФБ) на САЩ замрази активите му и и го обвини в създаването на измамническа инвестиционна схема за милиарди долари, която е използвала пари на нови инвеститори, за да плаща огромни дивиденти на съществуващите вложители. Тексасецът се ангажира да върне парите на всички вложители и изключи да е създал пирамидна схема, пише Индипендънт.

Няма коментари:

Публикуване на коментар