Дейвид Дреман е забележителен инвеститор и автор на многобройни научни статии. Неговата книга “Contrarian Investment Strategy: The psychology of market Sucess”, появила се през 1980 година бързо се превръща в класика. По късно, през 1982 и през 1998 година написва още 2 книги, в които обяснява стратегията на противоположната инвестиция (contrarian investment strategy).
През 1977 година Дреман основава компанията Dreman Value Management (с над 17 милиарда долара капитал под управление за 2006 година), на която е президент и до днес. Мениджър е и на няколко високодоходни взаимни фондове.
Следвайки масовите настроения на пазара Дреман претърпява големи загуби. Това го убеждава, че да следваш стадото не е най-добрата възможна инвестиционна стратегия. Впечатлен как психологигеския фактор влияе на инвеститорите, Дреман се превръща в един от пионерите на Противоположната на пазара инвестиционна стратегия. Според него психологията е най-важният и най-малко разбиран фактор на пазара. Дреман внимателно изучава поведението на инвеститорите и обича да търгува, когато пазара реагира силно.
Дреман не е последовател на техническия анализи е привърженик на широката диверсификация. Ако го попитате вероятно би ви посъветвал да не се доверявате прекалено много на експертите и да не се впечатлявате прекалено много от краткосрочните постижения на някои инвеститор.
Един от основните критерии за избор на компания е ниската стойност на коефициента P/E.
Инвестира в подценени компании с над средните за пазара дивиденти и исторически растеж, за които очаква да продължат и вбъдеще.
Избягва спекулативните акции.
Не вярва в перфектната пазарна ефективност и счита, че поведенческите финанси (behavioral finance) играят съществена роля върху поведението на инвеститорите и върху цените на акциите.
Инвестиционната стратегия на Dreman Value Management е следната: Първо се пресяват компаниите с пазарна капитализация над 2 милиарда долара.
Сред тях се избират онези с коефициент P/E под средните за пазара стойности.
Проучванията на компанията са доказали, че тези компании са постигнали по-висока възвращаемост в сравнение с останалата част от пазара в исторически план. Пресяването продължава с търсене на компании с ниска стойност на коефициентите пазарна/счетоводна стойност, цена/парични потоци и норма на възвращаемост от дивидентите.
Върху останалите след това пресяване 100-150 компании се прилага фундаментален анализи, като първо отпадат проблематичните компании.
Избират се тези, които показват устойчив ръст на печалбата, имат висок ROE, ниски нива на заем и висока текуща ликвидност.
Позициите се закриват, когато P/E на дадена компания надвиши средните стойности за пазара.
Няма коментари:
Публикуване на коментар