петък, 15 май 2009 г.

Джоел Грийнблат и неговата “вълшебна формула” за оценяване на публичните компании

Джоел Грийнблат и неговата “вълшебна формула” за оценяване на публичните компании 
 
неделя, 26 август 2007 

 

Джоел Грийнблат е друг виден представител на учението инвестиране в стойност (Value Investing), наред с други изтъкнати фигури като Бенджамин Греъм и Уорън Бъфет.

Основаното от него инвестиционно дружество постига годишна възвращаемост от над 50% в рамките на период от десет години. 


 

Кариера 

Джоел Грийнблат (Joel Greenblatt), роден на 13 декември 1957 г. в Грейт Нек, Ню Йорк, е председател на The St. Lawrence Seaway Corporation със седалище в Индианаполис, мениджър на хедж фонд, гуру в инвестирането в стойност (value investing), както и гост-професор в Columbia University Graduate School of Business.

Той е бивш председател на борда на Alliant Techsystems и основател на New York Securities Auction Corporation. 


 

През 1985 г. Джоел Грийнблат основава “Готъм Капитал”, частно инвестиционно дружество с капитал от 7 млн., по-голяма част от който се осигурява от Майкъл Милкън.

От 1985 г. до 1995 г. “Готъм Капитал” постига годишна възвращаемост от 50%. В корпоративно изражение, инвестиция от 1,000 долара през 1985 г. би възлязла на около 52,000 долара през 1995 г., ако се остави премията да се натрупва. 


 

"Вълшебната формула" 

В началото на кариерата си като инвеститор Джоел Грийнблат е повлиян силно от учението Инвестиране в стойност (Value Investing), което е развито от Греъм и Дод. Грийнблат следи за компании, които изглеждат подозрително евтини на базата на корпоративните коефициенти.

Подобен подход често води до попадането на така наречените “угарки”, бизнес-фирми продавани на нереално ниски цени.

Докато е в университета в Уортън, Грийнблат и неговия приятел Ричард Пцена тестват стратегията на Бенджамин Греъм, наречена Чиста сегашна стойност на активите (Net current Asset Value – NCAV).


 

През годините подходът на Джоел Грийнблат към инвестирането все повече заприличва на този на Уорън Бъфет.

През 90-те години на ХХ в. Грийнблат започва да следи за компании, които са както евтини, така и с добри показатели.

С други думи Джоел търси компании, които притежават едновременно висока възвращаемост и добри дивиденти.

Това са двете съставки на т.нар. “Вълшебна формула”.


 

Повлиян от Уорън Бъфет 

Всъщност Джоел не използва единствено тези два показателя. “Вълшебната формула” е предназначена за тези, които не притежават или умението, или желанието да оценяват фирмите. Грийнблат обаче притежава и двете, поради това моделът, който той е развил, е малко по-сложен от този във “Вълшебната формула”.

 

Така например, Джоел вероятно изчислява кривата на доходността на дадена акция на базата на собствените си прогнози за най-вероятно ниво, отколкото просто да използва последния отчет за финансовите показатели на въпросната компания. Грийнблат също така определя перспективите за бъдещ растеж.

Той казва, подобно на Бъфет, че растежът е част от уравнението на стойността. Джоел се съгласява с думите, които Уорън Бъфет пише през 1992 г. на своите акционери:


 

“Но как, ще запитате вие, решава някой кое е атрактивна инвестиция?

За отговарянето на този въпрос повечето анализатори ще посочат, че трябва да се избере един от двата подхода, смятани за противоположни: “стойност” и “растеж”.

В действителност, много професионални инвеститори смесват двата термина.” 


 

“Ние гледаме на това като на “объркано” мислене (което трябва да призная практикувах и аз преди няколко години).

Според моето мнение, двата подхода се съединяват в края на краищата: растежът винаги е компонент в пресмятането на стойността и като такъв е променлива величина, чиито значение може да варира от незначително до огромно, и която може да има както положително, така и отрицателно влияние.”  


 

“В допълнение, според мен, терминът “инвестиране в стойност” (value investing) е общовалиден.

Какво е “инвестиране”, ако не действията по търсенето на стойност, която да е достатъчно голяма, за да покрие поне направените разходи.

Съзнателното плащане на по-висока цена за акция, отколкото е изчислената й стойност, с надеждата, че скоро ще бъде продадена на по-висока цена – трябва да бъде определено като спекулация (което е нито незаконно, нито неморално).” 


 

Книги 

Джоел Грийнблат е авторът на “Ти можеш да бъдеш гений да фондовия пазар” (You can be a stock market genius)-1997 г. и “Малката книга, която пребори пазара” (The little book that beats the market) – 2005 г.  

Няма коментари:

Публикуване на коментар