петък, 14 август 2009 г.
11 Септември 2008 | 15:56
Световната мрежа може би е най-бързият и актуален източник на информация. Но за по-задълбочен поглед към определена тема, се налага и да видим нещата от историческа перспектива.
Във всяка една сфера има светила, чиито трудове са четени и препрочитани и до днес. Кои са те в света на борсите и инвестициите?
Investopedia.com публикува списъка с десетте книги, които всеки уважаващ себе си инвеститор трябва да е прочел:
„Интелигентният инвеститор“ (1949 г.) на Бенджамин Греъм
От идеите на Бенджамин Греъм са се учили най-успешните инвеститори, включително и Уорън Бъфет, който казва, че това е най-добрата книга за инвестиции писана някога. В нея той излага важни принципи, полезни за всеки трейдър.
„Интелигентният инвеститор“ излиза през 1949 г и е най-четената книга на Греъм. Доста по-рано, през 1934 г излиза „Анализ на ценни книжа“, която е най-често цитираната негова книга, но не се радва на много голям брой читатели.
„Обикновени акции и необикновени доходи“ (1958 г.) на Филип Фишър
Уроците на Фишър, един от пионерите на финансовия анализ, са също така актуални днес, както и преди 50 години, когато излиза тази книга. На Фишър се приписва идеята за анализ на акциите на базата на потенциала за растеж на компанията. В този си труд, той учи инвеститорите как да преценяват до колко добра е една компания и какви са нейните възможности за печалба.
„Акции за дългосрочно инвестиране“ (1994 г.) Джеръми Сийгъл
Сийгъл, който е професор в Wharton School of Business, е привърженик на дългосрочното инвестиране.
В обстоен анализ върху последните два века, той твърди не само, че акциите са най-добрият финансов актив по отношение на доходи, но са и най-сигурни и най-предвидими в условия на инфлация.
"Learn To Earn" (Научете се да печелите) (1995 г.) на Питър Линч
Питър Линч става известен през 80-те години, като мениджър на постигащия блестящи резултати Fidelity Magellan Fund. Книгата "Learn To Earn" е ориентирана към млади начинаещи инвеститори и в нея той обяснява основите на материята. В "Beating The Street" (1994 г.) Линч разказва за времето, в което е управлявал фонда и как е уцелвал (или пропускал) добри възможности за покупки. Основната идея на Линч е, че индивидуалният инвеститор, ако се интересува и чете по въпроса, може да се справи не по-зле от професионалните експерти.
„Разходка по Уолстрийт“ (1973 г.) на Бъртън Г. Малкийл
„Еретичната теория“ на Малкийл е, че цените на акциите се движат хаотично и не могат да бъдат предвидени от никакви анализи – нито технически, нито фундаментални. Като всеки академик, той излага дълги страници статистика за да подкрепи твърдението си. Независимо дали сте възмутени от мнението, или сте по-скоро съгласни, добра идея е все пак да хвърлите един поглед на думите му.
„Есетата на Уорън Бъфет: Уроци за корпоративна Америка" (2001) – Уорън Бъфет и Лорънс Кънингам
Книгата всъщност представлява сбор от традиционните обръщения, които Бъфет прави пред акционерите в компанията през последните десет години и обобщава неговите принципи. Както знаем, Бъфет не говори за акциите, в които инвестира в момента, но обича да дискутира принципите на инвестирането като цяло. Препоръчваме и „Подходът на Уорън Бъфет“ на Робърт Хагстрьом.
"How To Make Money In Stocks" (Как да печелим пари от търговия с акции) (2003, 3-то издание) от Уилям О'Нийл
О'Нийл е основателят на изданието Investor's Business Daily. За разлика от други книги, в които авторите само изказват общи принципи, О'Нийл се спира на конкретни правила за това как да селектираме акции.
„Богат татко, беден татко“ (1997 г.) на Робърт Кийосаки
В тази книга става въпрос за уроците, които богатите родители дават на децата си и които, според автора, хората от бедни или средна класа семейства пренебрегват.
Посланието е просто: бедните правят пари, като работят, а богатите притежават активи, които работят за тях.
"Common Sense On Mutual Funds" (Здрав разум по въпроса за взаимните фондове) (1999) от Джон Богъл
Джон Богъл е основател на Vanguard Group и един от хората, които проправят пътя за появата на индексните фондове. В книгата си той остро критикува взаимните фондове за таксите, които изискват от клиентите си.
„Нерационална приповдигнатост“ (2000 г.) от Робърт Шолър
Заглавието на книгата, която излиза през март 2000 г идва от известен коментар, направен от Алън Грийнспан през 1996 г.
В нея Шолър предупреждава за неизбежното спукване на балона на дот кома бума. Икономистът от Йеил още твърди, че пазарът на акции не е рационален, а се ръководи от емоции, спекулации и „следване на тълпата“
неделя, 30 март 2008 / Прочетено 1535 пъти
Много умни и успели хора правят някои критични грешки, когато става дума за фондовата борса. Тези грешки оказват значително влияние върху шансовете им за добро, дългосрочно представяне на пазара, коментира Джон Рийс.
Тези грешки обаче, могат да бъдат избегнати като първата стъпка е да вникнем в същността им, пише profit.bg. Тогава вече можем да направим подобрения върху стратегията си за инвестиране, за да се постави преграда пред често срещаните инвеститорски злополуки.
1. Гоненето на доходност
Инвеститорите преследват горещи, доходни акции, фондове и стратегии, за да открият че често влизат на върха, когато ръста вече е бил акумулиран.
Ако видите акция или стратегия, която е осигурила големи печалби, опитайте се да разберете кое е довeло до това и дали това е единичен случай, или чиста случайност. Трябва да си зададете въпросите дали е мениджмънта, стратегията или системата уникална и ще продължи да дава подобни резултати?
2. Прогнозиране на краткосрочните движения на цената (когато не може да уцелите 75%)
Опитвайки се да определите краткосрочните движения на пазара, и влизате и излизате от позиции, е почти невъзможна игра. Нужно е да бъдете точни около 75% от случаите, за да постигнете по-добър резултат от някой, просто е стоял на пазара.
Запомнете, да излезете от пазара е само половината от битката – също трябва да знаете кога да влезете обратно. Най-големите печалби на борсите идват в доста малко на брой дни, и ако точно тогава стоите настрана ще имате доста да наваксвате.
3. Емоционално инвестиране
Нашите емоции и настроения могат да бъдат най-големия ни враг, особено когато става дума за инвестиции. Уорън Бъфет казва - „Инвестирането не е е игра в която човек със 160 IQ бие друг със 130....Това което е нужно е смислена интелектуална рамка за вземане на решения и способността да предпазим тази рамка от емоциите.
Ако можете да разработите твърди правила за вашата инвестиционна стратегия, и да останете верни на тези правила, може да преодолеете психологичните трудности, които пречат на доброто представяне в дългосрочен план.
4. Неприемането на факта, че акциите са рискови (в краткосрочен план)
Питър Линч веднъж казва – Ако имате една или две години, тогава инвестирането на пазара е като влизането в казино и слагането на парите на черно или червено.
Причината поради която акциите предлагат отлични дългосрочни резултати, е че са рискови и имат потенциала за загуба – особено в краткосрочен план. Винаги ще има волатилност и вашите загуби никога няма да са постоянни, докато не ги направите постоянни. При по-дългосрочен хоризонт на инвестиране има по-малък шанс за потенциална загуба.
5. Да се уплашите от пазара
Поради факта, че акциите са рискови в краткосрочен план, важно е да сте подходящо диверсифицирани – не само портфейла от ценни книжа, но и разпределението на активите.
Притежавате ли различни класове активи – облигации, недвижима собственост, дори и кеш? Диверсификацията ще ви помогне за преживяването на трудни времена за фондовите пазари, когато акциите показват значителна волатилност.
Както Питър Линч казва, най-лошото за дългосрочен инвеститор е да се уплаши от пазара, и имайки диверсифициран портфейл ще му помогне да остане верен на стратегията си, когато борсите падат.
6. Да се тревожим за дневните движения
В интервю Джон Богъл, един от основателите на Vanguard, казва че поглежда как се представя портфейла му веднъж годишно.
Ако сте този тип, който проверява цените няколко пъти на ден, ще бъдете изкушен да действате при случайни, краткотрайни трендове. Това може да доведе до значитeлно влошаване на доходността ви.
7. Да изгубите търпение или дисциплина
Като инвеститор трябва да осъзнаете, че дори най-добрите стратегии могат да минат през трудни периоди на лоши резултати.
Както Джейм О'Шонеси казва „Откриването на добри инвестиционни възможности изисква способност за постоянство, търпеливост, и подчинение на стратегия, дори когато показва лоши резултати... Дисциплинирано прилагане на активна стратегия е ключът към добро представяне“.
8. Да не вярвате на стратегията и акциите си
Ако не вярвате в акция, в която сте инвестирали, или стратегията която използвате, най-вероятно няма да постигнете добри дългосрочни резултати.
Всяка добра компания, фонд или стратегия ще има трудни периоди. Ако не вярвате в това което инвестирате, най-вероятно ще напуснете в трудни времена.
Успешното търгуване на пазара е трудно – но не винаги по причините, които предполагате.
Докато много хора вярват че е нужно да бъдете невероятен финансов ум, или да сте разработили сложна стратегия, реалността е че не е нужно да сте учен за да биете пазара. Често срещаните клопки в които падат инвеститорите са, че позволяват на емоциите и краткосрочните тревоги да диктуват техните решения.
Питър Линч казва - стомахът е ключов орган когато става дума за инвестиции, не ума.
четвъртък, 13 август 2009 г.
Warren Buffett may steal the headlines but his business partner is an exceptional investor in his own right.
While Warren Buffett is the the public face of the phenomenally successful Berkshire Hathaway, he is always eager to credit his second in command, Charlie Munger, with much of that success.
Munger may be less well known, and even though he gives fewer interviews than Buffett, he is not nearly as self-deprecating: "I have a black belt in chutzpah. I was born with it." When someone has his understanding of the world, why be shy about it?
Background
Born in Omaha, Nebraska in 1924 -- nearly seven years before Buffett -- Munger joined the army and spent some of World War II working in their meteorology section in Alaska. He then got a degree from Harvard Law School and became an attorney in California.
He had a keen interest in investing, which he took up full time in 1965. Through the 1960s and 1970s he and Buffett, whom he first met in a restaurant in their home town in 1959, worked together on a number of deals, including the purchase of See's Candies in 1972.
It was not until 1978 that he officially joined Berkshire Hathaway as Vice-Chairman. He is also head of Wesco Financial, based in California, in which Berkshire Hathaway has a majority stake; his annual shareholder meetings are almost as closely followed as those of Berkshire, earning him the moniker 'the Oracle of Pasadena'.
Investment style
Munger believes in using all the tools at one's disposal, combining elements of psychology, mathematics, business, and so on, in making decisions, otherwise we are hampering ourselves. "To the man with only a hammer, every problem looks pretty much like a nail."
He is particularly scathing of academics who behave "like truffle hounds", exceptionally adept in their own areas of expertise, but unable to integrate the various disciplines. "If you want to go through life like a one legged man in an ass-kicking contest, why be my guest. But if you want to succeed, like a strong man with two legs, you have to pick up these tricks, including doing economics while knowing psychology."
And it's in the area of investment psychology that Munger really shines. His Psychology of Human Misjudgement speech at Harvard Law School, first brought to my attention by fellow Fool writer Alun Morris, outlines 24 modes of distorted thinking that afflict investors. Unless you believe we are all rational information-processing machines, this is essential reading.
He warns us not to mistake a bull market for skill, as so many novice investors have done over the years to their detriment. "Bull markets go to people's heads. If you're a duck on a pond, and it's rising due to a downpour, you start going up in the world. But you think it's you, not the pond."
As you might expect from a partner of Buffett's, he advocates buying the right companies and then sitting tight. "You do better to make a few large bets and sit back and wait. There are huge mathematical advantages to doing nothing."; or more colourfully: "If you buy a few great companies, you can sit on your ass".
And like his partner, he has little respect for the efficient market hypothesis, and has described the capital asset pricing model as an obscenity. "People calculate too much and think too little."
To some extent, though, his preferences can be a bit riskier than Buffett's, and it was he who persuaded Buffett to invest in the Chinese electric car maker BYD.
Current opinions
In the automotive sector, Munger has proposed combining the 'big three' auto makers into one business, writing off their debts, and seeing if they can cobble together a viable business. As regards the industry, he has even expressed concerns for Toyota.
Munger is not generally in favour of bailing out industries and businesses, but he supported the bank bailout as he saw no other choice. Although a supporter of the Republican Party (in contrast to Buffett), he is in favour of increased regulation.
He is vehemently against the ethanol initiatives, which he regards as pricing food out of the range of poor families, and also opposes cap-and-trade carbon policies as insane.
At the age of 85 I think it's fair to say that Munger will not be replacing the 78 year old Buffett at the top of Berkshire Hathaway, but as he said a couple of weeks ago, "Sometimes I feel my sole function is to show shareholders that they'll get another good seven years out of Warren". On that occasion at least, he was being far too modest.
More: Charlie Munger's Thoughts On Just About Everything
Books: Poor Charlie's Almanack
13.08.2009 15:28
Libor-OIS спредът, който отразява склонността на банките да се кредитират една друга, се върна на нивата си от 24 януари 2008 г. Това е важен знак, че доверието между отделните финансови институции продължава да се възстановява, предаде Bloomberg.
Стойността му вече съвпада с нивото, което бившият председател на Федералния резерв Алън Грийнспан смята за нормално. Тя възлиза на 25 базисни пункта и се понижи с 1 базисен пункт, след като данните за БВП на Германия и Франция показаха, че рецесията е приключила.
Libor-OIS спредът показва премията над средното прогнозно ниво на основната лихва на Федералния резерв за следващите три месеца, която банките искат, за да отпуснат заем. Той се повиши до рекордните 364 пункта на 10 октомври миналата година след фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers.
По време на интервю през 2008 г. Алън Грийспан заяви, че състоянието на кредитните пазари няма да се нормализира, докато Libor-OIS спредът не падне до 25 базисни пункта. Неговото ниво играе ролята на психологическа бариера за централните банки и участниците на паричните пазари.
Понижението на спреда е доказателство, че финансовите институции са по-малко недоверчиви една към друга и са по-склонни да се кредитират взаимно, след като централните банки по целия свят смъкнаха лихвените си проценти до нива, близки до нула.
Средната стойност на Libor-OIS спреда за периода от август 2003 г. до август 2007 г. възлезе на 11 базисни пункта. Това показва колко евтино е било кредитирането между банките преди началото на ипотечната криза през лятото на 2007 г., която се разрасна в икономическа рецесия.
Друго доказателство в подкрепа на нормализирането на състоянието на кредитните пазари, е рекордното количество на корпоративни облигации, които са били емитирани в САЩ и Европа през тази година. Тяхната стойност достига близо 900 млн. долара в САЩ и 1,2 трлн. долара в Европа.
сряда, 12 август 2009 г.
неделя, 9 август 2009 г.
08.08.2009 09:25
Компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway Inc отчете най-добрите си тримесечни резултати от близо две години. Въпреки това оперативната печалба за второто тримесечие се оказа под очакванията на анализатори.
„Уорън не успя да устои на законите на гравитацията”, коментира пред Ройтерс Томас Русо, партньор в Gardner Russo & Gardner в Пенсилвания, която инвестира над 3 млрд. долара и притежава акции на Berkshire. „Компаниите на Berkshire не се опитват да правят компромис с дългосрочните си резултати. Те поемат ударите, които идват с икономическото свиване”.
Нетната печалба на базираната в Омаха, Небраска, Berkshire отчита повишение от 14% до 3,3 млрд. долара, или 2,123 долара на акция, спрямо 2,88 млрд. долара, или 1,859 долара на акция, година по-рано. Досега печалбата намаляваше шест поредни тримесечия, като за първото тримесечие компанията обяви загуба за първи път от 2001 г., която възлезе на 1,53 млрд. долара.
Като се изключат инвестициите, оперативната печалба намалява с 22% до 1,78 млрд. долара, или 1,147 долара на акция, спрямо 2,27 млрд., или 1,465 долара. На тази база анализаторите, анкетирани от агенцията, очакваха печалба от 1,238 долара на акция.
Приходите намаляват с 2% до 29,61 млрд. долара.
By Steve Jordon
WORLD-HERALD BUREAU
« Money
Related News
A brand name product
WASHINGTON — Warren Buffett, Iowa Sen. Tom Harkin and former Nebraska Sen. Chuck Hagel are among the 54 key figures in presidential politics, judging by a souvenir deck of playing cards on sale here.
Buffett, who backed the candidacy of President Barack Obama and offered advice during the 2008 campaign, wears his characteristic suit and is labeled as a “businessman, philanthropist” who pledges, “My Money is on Obama.”
Democrat Harkin holds a poster showing an outline of his state and the words, “Iowa Votes Obama,” while maverick Republican Hagel wears a pair of overalls and stands next to a farmstead with the words, “Heartland Votes Obama.”
The deck's queens are first lady Michelle Obama, Secretary of State Hillary Clinton, Speaker of the House Nancy Pelosi, and media empress Oprah Winfrey.
Advertising
Obama's face appears on all the aces and kings.
Former President George W. Bush and Sen. John McCain are the jokers. Others in the deck include TV personalities Jon Stewart and Stephen Colbert, actor George Clooney, newspaper columnist Maureen Dowd, former President Jimmy Carter, former Federal Reserve Chairman Paul Volcker and dozens of politicians.
Card values appear random: Harkin is the four of spades, Hagel the seven of clubs and Buffett the nine of hearts.
Case study earns visit
Former Nebraskan Todd Finkle won a spot for his students in the annual Buffett college visitation scramble in part by writing a case history of the Omaha investor and Berkshire Hathaway Inc. chairman.
The Akron (Ohio) Beacon Journal reported that Finkle, an associate professor and director of the Fitzgerald Institute for Entrepreneurial Studies at the University of Akron, called two years ago to request a visit, but the waiting list was so long that an invitation was unlikely.
He wrote the case study, which has been accepted for publication in a journal, sent Buffett a copy and, surprise, got an invite for a Nov. 6 visit.
Finkle is an Omaha Central High School graduate who received his bachelor's degree and Ph.D. at the University of Nebraska-Lincoln and a master's degree at the University of Wisconsin.
He recalls eating lunch at Central with Buffett's son Peter, who is two years older, because they had friends in common. Finkle occasionally has attended Berkshire Hathaway annual shareholder meetings and talked briefly with Peter Buffett last year.
Case histories often are used as teaching tools at business colleges, and Finkle said his is the most thorough on Berkshire. In notes to potential teachers, he writes:
“The case allows students to follow Buffett's path through life from his entrepreneurial endeavors at a young age, through his teens, college years, Wall Street, partnership, and the purchase and growth of Berkshire Hathaway. The case serves as a benchmark for students to follow in their own careers.”
Finkle is taking applications from students for the 27 slots open for the Buffett visit, which will include lunch and a question-and-answer session.
The case study includes a list of Buffett quotes, including:
“Risk comes from not knowing what you're doing.”
“A public-opinion poll is no substitute for thought.”
“If past history was all there was to the game, the richest people would be librarians.”
Helzberg shake-up
The new CEO is shaking things up at Helzberg Diamonds, the Berkshire jewelry subsidiary based in Kansas City, Mo., according to Jewelers Circular Keystone.
Since Beryl Raff took over, four or more key merchandisers have either retired or left, the industry magazine reported, and Helzberg has hired others from well-known jewelry firms.
“This has led observers to wonder where the company is headed,” the story said.
“One thing is for sure,” the article stated, “Raff's abrupt replacement of former CEO Marvin Beasley in April was a big shock to the company's corporate culture. Generally, Warren Buffett's Berkshire Hathaway, which owns Helzberg, does not interfere with its companies, and tends to promote from within.”
08 Август 2009 | 11:50
Компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway регистрира най-доброто си тримесечие от почти 2 години, след като възстановяващите се фондови парази подкрепиха цената на акциите й, съобщава Ройтерс.
Въпреки това, оперативната печлаба за Q2 е по-ниска от очакваното, заради по-ниските печалби на някои звена, като застрахователя Geico и негативния ефект на рецесията върху икономически по-чувствителните звена, като тези в сферата на производството и услугите.
Нетната печалба на компанията се повиши с 14% до 3.3 млрд. долара или 2.123 долара за акция Клас А, спрямо 2.88 млрд. долара и 1.859 долара за акция година по-рано. В предишните шест последователни тримесечия печалбата падаше.
Като се изключат инвестициите, оперативната печлаба пада с 22% до 1.78 млрд. долара или 1.147 долара на акция, в сравнение с 2.27 млрд. долара и 1 465 долара на акция преди година. Приходите се понижават с 2% до 29.61 млрд. долара.
Компанията Berkshire контролира близо 80 дружества, които оперират в сектори като застраховане, електроенергия и природен газ, производство и търговия на дребно и др.
Резултатите включват 1.53 милиарда печалба от деривативи, свързани предимно с индекси в САЩ, Европа и Япония, които са се повишили с между 8 и 23% за тримесечието. Деривативите бяха основната причина за падането на печалбата в предишни тримесечия.
Компанията притежава инвестиции в акции на стойност 45.79 милиарда долара, което е ръст от 22% за тримесечието, дължащ се на промени в цените на книжата и покупка на акции на стойност 350 милиона долара.
Компанията е най-големият акционер в American Express Co и Wells Fargo & Co, чиито книжа добавиха съответно 71% и 70% за периода.
В края на юни компанията отчита и печлаба от 30.37 млрд. долара от „други инвестиции", сред които акции в Dow Chemical Co, General Electric Co, Goldman Sachs Group Inc, Swiss Re and Wm Wrigley Jr Co.
В края на периода компанията притежава 24.51 млрд. долара кеш, спрямо 25.55 милиарда в края на март.
8 август, 2009
Още в началото на седмицата петък се чакаше като денят в който ще излязат резултатите на Berkshire Hathaway (108,099.99 / 1,149.99 (1.08%)) и ще се види – загубил ли е магията си магьосника от Омаха.
Прогнозите на повечето анализатори бяха, че компанията на Бъфет ще отчете силно тримесечие.
И не бяха разочаровани…
Нетната печалба на компанията нараства с 14% до 3,3 милиарда долара, спрямо 2,88 милиарда преди година.
Резултатите означават край на 6 поредни тримесечия на спад в ръста на печалбата, като през миналото тримесечие компанията дори отчете загуба от 1,53 милиарда.
Berkshire се облагодетелства от възстановяването на акциите на три континента, като привилегированите акции и дълга в Goldman Sachs и General Electric допълнително увеличават приходите.
Бъфет коментира, че енергийният бизнес на компанията процъфтява, докато силно засегнати са все още строителния, бижутерския и самолетния сектори.
„Почти всяко отделно тяхно действие на инвестиционния фронт е проработило” – коментира Мониш Пабрай от базираната в Ървайн, Калифорния Pabrai Investment Funds, която притежава акции на Berkshire.
Дериватите добавят 2,36 милиарда долара – срещу едва 689 милиона преди година.
Бъфет намали покупката на обикновени акции през последната година за сметка на привилегировани в Goldman Sachs и GE,общински облигации и дълг на фирми като компанията за луксозни бижута Tiffany&Co. и в производителя на мотори Harley-Davidson Inc.
Ходът е подобрил приходите от застрахователни и финансови операции на компанията с 9% до 1,87 милиарда долара.
„Той беше готов с капитала, когато пазарите замръзнаха и получи такива изгодни условия” – заяви единия от партньорите в Gardner Russo & Gardner Том Русо.
„Бъфет успя да накара много пари да работят, което е отплата за търпеливостта му през всичките тези години”
Акциите на Berkshire преминаха границата от 100 000 долара за първи път от януари през настоящата седмица, като се въстановиха от 6-годишно дъно през март.
Berkshire е най-големият акционер в American Express Co, чийто акции нараснаха със 71% през тримесечието, Wells Fargo & Co, които отчетоха ръст от 70% и Burlington Northern Santa Fe Corp, които отчетоха повишение от 22%.
9 август, 2009
Инвеститорите слушаха внимателно това, което се говореше на срещата между Уорън Бъфет и Жао Данянг.
Както е известно Жао, хедж фонд мениджър от Хонконг плати 2,1 милиона долара за обяд с милиардера от Омаха по-рано през лятото.
Тези пари, разбира се ще отидат за благотворителност. Жао слушаше внимателно Бъфет.
Не по-малко интересно е, обаче какво му е разказал той за компаниите в Китай…
В следващите дни голяма част от споменатите от Жао компании отчетоха ръстове на фондовата борса. Жао е изпълнителен директор на фонда Pureheart Asset Management Co.
Той е обърнал на Бъфет внимание върху няколко компании, като компанията фокусирана върху традиционна китайска медицина Dong-E E-Jiao и производителя на популярната алкохолна напитка маотай Kweichow Moutai Co.
Жао има акции от листваната в Шенжен Dong-E E-Jiao. Цин Юфенг, генерален мениджър на компанията потвърди, че Жао е имал акции далеч преди срещата с Бъфет, като отказа да спомене какъв е дела му.
В петте дни след прословутия обяд акциите на компанията скочиха с 15%.
За същият период листваната в Шанхай Kweichow Moutai Co отчете поскъпване от 6%.
Други местни анализатори споделят мнението на Жао по отношение на Dong-E E-Jiao:
„Shandong Dong-E E-Jiao има правата върху рецептата.
Освен това компанията вероятно ще се облагодетелства от новата реформа в системата на здравеопазването и ръста в потреблението” – смята Куи Венлианг от China Merchant Securities.
Основаната през 1953 година компания е и най-големия производител на желатин в Китай – като произвежда близо 70% от общото количество за страната.
Фондовата борса обърна внимание и на разясненията на Жао за друга компания – най-голямата верига супермаркети на Пекин – Wumart Stores Inc.
В следващите 4 дни акциите на листваната в Хонконг компания скочиха с 20%.
Само лек детайл – този скок означава, че ако Жао бе продал своя дял в компанията само за четири дни щеше да реализира печалба от 14 милиона долара.
Добра възвращаемост на инвестицията от 2,1 милиона долара.
Жао обаче очевидно не търсеше краткосрочна печалба. Той заяви, че няма намерение да продава тези акции и е поклонник на философията на дългосрочното инвестиране.
„Можеше да се каже, че е спекулация, ако бях продал акциите.
Но както виждате не го направих” – коментира той при скорошна визита в Лондон.
„Инвестирам в компаниите, не в техните акции.
Придържам се към компании, които растат и мога да чакам 10…20 години.” – заяви той.
След срещата с Бъфет той се отправи към Лондон за едноседмичен курс в London School of Business.
Ву Джианжонг, президент на Wumart Stores Inc коментира, че Жао е започнал да купува акции на компанията миналата година.
Той е доста разумен инвеститор, който си подговя домашното.
Когато купуваше акции от компания, изграждаща магистрала беше изпратил свои служители да смятат броя на минаващите автомобили.
В друг случай бе проучвал дълго време електрическа компания, като след щателното проучване реши да се откаже
. Резултатите показват, че инвестиралите
8 август, 2009
Ддалги (на корейски – ягода) е петгодишен папагал от Нова Гвинея.
Наскоро той участва в продължило 6 седмици състезание за най-добър инвеститор в Южна Корея, съобщава от бизнес страницата си водещия британски вестник Telegraph.
Папагалът се състезаваше с още 10 инвеститори на фондовата борса.
След краят на шестседмичното инвестиционно съревнование Ддалги финишира трети.
Всеки от участниците имаше на разположение 60 милиона вона виртуални пари, като можеше да прави с тях транзакции на онлайн платформа при максимум 10 милиона вона на сделка.
Хората избираха акции по свой избор.
Ддалги правеше избор на случаен принцип, като посочваше с човката си. Той избираше сред 30 от сините чипове на борсата в Сеул, сред които компании като Samsung Electronics.
„Резултатът бе смайващ – Ддалги завърши трети с доходност от 13,7%” – казва Чун Йон-Дае от Paxnet – компания за доставка на пазарна информация онлайн, която организира състезанието.
Средният резултат на всички участници в експеримента е загуба от 4,6%.
Двамата, които побеждават папагала са с доходности от 64,4% и 21,4%.
Участниците-хора, които не са имали лимит в броя на транзакциите са правили средно по 190 сделки за шестседмичния период, като са избирали главно малки и средни по размер компании. Организаторите са позволили на Ддалги да избира само 7 пъти.
„Експериментът показва, че дългосрочното инвестиране в сини чипове е безопасно и ефективно” – коментира Чун.