понеделник, 20 април 2009 г.

Купувайте акции в САЩ, съветва Бъфет Добавете нов коментар 
  Оценете: 5/5
1
2
3
4
5
Гласували: 1 Прочитания: 293  

Подобни категории Инвестиции 

Вижте: 
Свързани статии 
Всички коментари 
(Пyбликувано на 17.10.2008 г.) 


Автор: Money.bg

 

В четвъртък известният милиардер инвеститор Уорън Бъфет публикува в „Ню Йорк Таймс" статия, с която призова инвеститорите да купуват акции на компании от САЩ - както той самият прави.

Бъфет вижда бъркотията във финансовия свят, както в САЩ, така и другаде. Проблемите на финансистите се прехвърлят върху реалната икономика. В скоро време безработицата ще се покачи, бизнес активността ще спадне, заглавията в новините ще бъдат плашещи, не скрива той.

Въпреки това Бъфет твърди, че в момента купува за своя сметка акции на компании САЩ, докато по-рано единственият актив, който е държал в личния си протфейл, са били ДЦК. (Не става дума за личните фондове на милиардера в неговата инвестиционна империя Berkshire Hathaway, които са предназначени изцяло за филантропия).

И ако акциите продължат да бъдат на атрактивна цена, скоро богатството му извън Berkshire ще е 100% в акции на компании от Съединените щати, пише Бъфет в "Ню Йорк Таймс".

Защо е направил той така? Той се води от простото правило да бъде предпазлив когато другите са алчни и да бъде алчен когато другите са предпазливи. Сега страхът е навсякъде и завладява дори опитни инвеститори. Страхът е оправдан при слаб бизнес, разраснал се заради привлечен капитал - но няма смисъл от страх за дългосрочния просперитет на някои от най-стабилните компании на нацията, твърди Бъфет.

Солидните компании в САЩ в близко време могат да печелят по-малко, както е било винаги в трудни времена. Но повечето от големите американски компании след 5, 10 или 20 години ще поставят нови рекорди в печалбите си.

78 годишният Бъфет изтъква: аз не мога да предсказвам краткосрочните движения на пазара. Той не би могъл да определи какво ще бъде състоянието на една акция след месец или година.

Но е вероятно пазарите да отбележат повишение, може би значително, доста преди икономиката или доверието отново да тръгнат нагоре. Докато чакаш птичките да запеят, пролетта вече може да е свършила.

Американският милиардер, известен в бизнес средите като „мъдрецът от Омаха" напомня за дъното на Дау Джоунс от 41 пункта по времето на Голямата Депресия на 8 юли 1932 г. Икономиката продължава да е в плачевно състояние до влизането в офиса на новия президент Франклин Рузвелт през 1933 г. - но борсовият индекс тогава вече се е повишил с 30%.

Още, в първите дни на Втората световна Война нещата са вървели на зле за САЩ в Европа и Тихия океан. Пазарът удря дъното си през април 1942 г., доста преди победата да кацне на рамото на Съюзните войски. Отново, времето да се купуват акции е началото на 1980, когато икономиката спира, а инфлацията се надига.

Накратко, лошите новини са най-добрия приятел на инвеститора, твърди Бъфет. Инвеститорът може да си купи парче от по-доброто бъдеще на Америка за по-ниска от пазарната цена.

В дълъг период новините за пазара на акции ще са добри. През XX век САЩ преживяха две войни и доста други травмиращи и скъпи военни конфликти, Депресията, дузина рецесии и финансови паники, петролни шокове, епидемия на грип, импийчмънт на омразен президент. Въпреки това индексът Dow се покачи от 66 до 11,497.

Трудно може да се представи как инвеститор може да загуби пари през миналото столетие с подобен невероятен растеж - но някои инвеститори са загубили. Нещастниците са купували акции само когато са се чувствали сигурни да го правят и са започвали да продават веднага щом новините са им изглеждали притеснителни.

Днес хората, които държат кеш, се чувстват много добре. А не би трябвало. Те са си избрали един ужасен в дългосрочно отношение актив, който не носи никаква лихва и със сигурност ще загуби част от стойността си. Още повече, политиката на правителството за справяне с кризата вероятно ще се окаже проинфлационна и съответно ще ускори спада в реалната стойност на наличните пари.

Почти със сигурност през следващото десетилетие акциите ще се представят по-добре от наличните пари, счита Бъфет, а вероятно и значително по-добре. Тези инвеститори, които сега се придържат към наличните, считат, че след време ще могат ефикасно да ги върнат обратно в различни активи. Чакайки добрите новини, те игнорират съвета на хокейната легенда Уейн Грецки: плъзгам се натам, където ще отлети шайбата, а не където вече е била.

Бъфет отново подчертава, че няма представа какво ще се случи с пазара на акции в кратък период, но интуицията го води към акциите.

Извън статията на инвеститора, дарил през 2006 г. акции на своята компания Berkshire за $30 млрд. на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс: независимо един от друг, в кандидат президентската надпревара през 2008 г. в САЩ Барак Обама и Джон Маккейн посочиха Уорън Бъфет като възможен бъдещ министър на финансите.

Няма коментари:

Публикуване на коментар