Да последваме ли Уорън Бъфет!?
Ads by Google
Отчети и анализ
Ефективно генериране на отчети и анализи. Безплатен демо-диск!
www.ReportsandAnalysis.com
Не знам защо, но винаги в условия на криза икономическата мисъл изригва в букет от предложения за справянето с нея – екзотични, утопични, нихилистични и всичко, което завършва на „чни”.Според някои „специалисти” в момента сме свидетели на погребването на капитализма и фондовите борси. Други тръбят в един глас в подкрепа за пренаписването и приемането на нов Бретънудски договор. Трети вкупом започнаха да обясняват необходимостта от въвеждането на единна световна валута, даже сложиха дата за началото и -2024 година.. Нова тема е и, че една от основните причини за финансовата кризата са огромните премии, получени от инвестиционните банкери. В главите на някои се разхвърчаха планини от милиарди долари. Е, хората, които наистина са добре запознати с механизмите на стимулиране знаят, че по-големия процент от тези бонуси са под формата на кол опции върху акции на фирмата, но това е друг въпрос, каквото и да означава този термин за широката публика. Та хаосът на реещата се икономическа мисъл ни води до пълно объркване в опитите да открием най-оптималната стратегия за оцеляване. Прогнозите на някои са, че този „мечи” пазар на фондовата борса ( този жаргон се използва, когато акциите падат) ще продължи 17 години! Убеден съм, че същите тези аналитици преди 2 години са съветвали своите клиенти да купуват със затворени очи, както се изразяват хората като мен, които си губят парите професионално „buy or die – купи или умри!”.
И точно в тези динамични времена на пренареждане на икономическия пъзел, се появи един инвеститор, който каза ясно „Аз купувам американски акции!”. Може би за повечето от вас стана ясно, че става въпрос за Уорън Бъфет,един от най-богатите хора в света. Той обяви, че започва инвестирането на собствени средства в акциите на американски компании. За мнозина това поведение на 78-годишния инвеститор изглежда странно, но само за тези, които не са запознати с неговото цялостно поведение. Той просто показа духът на лидера. Точно от такива имаме нужда в този момент на финансови катаклизми. Според едно допитване на Мerrill Lynch от последната седмица над 42% от портфолио мениджъри считат, че цената на акциите на повечето от компании са силно подценени. Да де, но по тази логика те трябва да ги изкупуват, а не да коментират. Лично мое мнение е, че цената на акциите на финансовите институции ще направят най-бърза корекция при нормализирана на ликвидността, поради факта, че те се обезцениха най-много през последните седмици и се търгуват значително под счетоводните си стойности. Повече от сигурно е, че до края на годината ще бъдем свидетели на ново понижаване на основната лихва от страна на Г7. С поетите държавни гаранции в повечето европейски държави за нормалното функциониране на междубанковия паричен пазар ни остава само едно – да се заредим с търпение в очакване възстановяването на доверието между банките.
Петролът трайно се установи на нива около 70-72 долара за барел. Не считам, че мерките на ОПЕК по намаляване на производствените квоти ще доведат до повишаване на цените. Мотивът в момента е не, че има рецесия, а по-скоро страхът от нейното възникване. Нива от 60 долара за барел са в рамките на нормалните очаквания. Нямам идея как става ценообразуването на горивата в България, но дано се порадваме на бензин под 2 лева до Нова година.
Доларът ще продължава да триумфира! Америка е привлякла 2 трилиона долара чуждестранни инвестиции за миналата година Тези средства са повече от достатъчни, за да покрият дефицита по текущата сметка възлизащ на 730 милиарда долара. Над 64% от резервите на централните банки са в долари и няма тенденция този процент да бъде намален в условията на финансова криза. Нивото от 1,50 лева за долар е заложено на карта до края на месеца.
P.S. Прогнозите на МВФ за растежа на брутния продукт на бързоразвиващите се пазари, към които спада и България, се движат в границите от 3,5% до 6,5%. Това е положителна новина за фондовата ни борса. Не е ли по-разумно ние първо да си повярваме, преди да ни повярват отново чуждите капитали и да кажем заедно „Аз купувам български акции!”.
понеделник, 20 април 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар