вторник, 21 април 2009 г.

Частните вложители печелят от спасителни инвестиции, но не и за хазната

06 февруари 2009
Частните вложители печелят от спасителни инвестиции, но не и за хазната




Американското правителство "субсидирало" банките с около $78 млрд.


Американското министерство на финансите е получило най-ниската стойност от инвестицията си в спасителния план за засегнатите от кризата финансови институции. Резултатите бяха изнесени днес в специален одитен доклад. Те показват, че най-малка възвращаемост от спасителната инвестиция правителството има от най-засегнатите от кризата AIG и Citigroup.
Конгресният надзорен панел докладва, че хазната е надплатила финансовите институции около 78 млрд. долара с капиталовите инжекции през миналата година чрез възстановителната програма (Troubled Asset Relief Program – TARP). Под шапката на TARP са платени 254 млрд. долара през 2008 г. за акции и ценни книжа с пазарна стойност в деня на сделките 176 млрд. долара. Това бе първоначално обявено вчера от председателя на надзорния панел Елизабет Уорън, съобщи Reuters.
Излезлият днес доклад дава повече яснота и подробности за методологията на отпуснатите заеми и возди до извода, че хазната получава по-малка стойност от спасителната си инвестиция, отколкото частните инвеститори, направили наскоро големи подобни сделки във финансовия сектор.
Докладът показва, че министерството е сключило най-лошата сделка през втория инвестиционен кръг с AIG за 40 млрд. долара и Citigroup за 20 млрд. долара - по двете специални помощни програми, създадени за двете институции.
За всеки похарчени 100 долара за тези две компании хазната е получила книжа на стойност 41 долара, констатира докладът.
По-раншните инвестиции в осемте финансови институции, които засега се смятат за „здрави“, за всеки 100 долара възвращаемостта е 78 долара. Тези инвестиции включват първоначалната субсидия за Citigroup на стойност 25 млрд. долара, заедно с фондовете за Bank of America, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Goldman Sachs, PNC Financial и US Bancorp.
Тази правителствена "субсидия" - идваща от различния процент между платената и получената стойност - е най-голяма за AIG – 63% и най-малка за US Bancorp - 5 %.
Конгресният надзорен панел нае за изготвянето на оценката независимата фирма оценител Duff & Phelps. Фирмата бе натоварен със задачата да изработи методология, по която да бъде сравнена правителствената инвестиция със стойността на получените преферециалните акции и другите книжа. Трудността на задачата идва от факта, че тези ценни книжа не се търгуват публично в момента. 
Duff & Phelps основаха своята оценка на пазарната стойност на подобно структурирани ценни книжа непосредствено следвайки и как действията на правителството по TARP се отразяват на пазара. Изследването взема като фактор и как правителствената подкрепа е променила инвеститорското възприемане на двете най-засегнати финансови институции - AIG и Citigroup..
При сравняването със стойностите на сделките, сключени от частния сектор, отчетът показва, че инвестицията от 5 млрд. долара на Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет в Goldman Sachs през септември има почети незабавна възвращаемост от 110 долара чиста пазарна цена на всеки вложени 100 долара.
По същия начин инвестираните 7 млрд. паунда или 10,22 млрд. долара в Barclays през октомври от Qatar Holding и Abu Dhabi веднага дадоха своята възвращаемост от 123 долара чиста печалба за всеки инвестирани 100 долара.
Mitsubishi UFJ Financial инвестира 9 млрд. долара в Morgan Stanley през октомври и генерира печалба от 102 долара за всеки инвестирани 100 долара, докато американската хазна получи само 58 долара на същата база от своята сделка с Morgan Stanley, сключена почти по същото време, пише още в доклада.
Използването на стандартна документация за отпускане на кредити от позволи на хазната бързо осъществяване на процедурата, но не дава възможност да отчете разликата в качеството на кредитите на различните институции. 
Една от констатациите в доклада е, че на тази основа „здравите“ финансови институции са получили по-малка субсидия, докато по-слабите - по-голяма.
Публичният сектор в националната банкова система на САЩ продължава да нараства след първоначалната помощ направена от администрацията на Буш, продължена и от екипа на новия президент Барак Обама. Усилията и на двете администрации са насочени към изваждането американската икономика от най-дълбоката рецесия за последните две поколения.
Управителят на TARP Нийл Кашкари вчера на конференцията на Асоциацията на ипотечните банки заяви, че правителството „не търси възвращаемост утре“. Той вдъхна доверие на данъкоплатците във възстановяването на финансовата система на САЩ като каза: „Гледаме да стабилизираме финансовата система, да накараме кредитния поток да циркулира отново, а през това време вярваме, че данъкоплатците ще бъдат защитени и инвестицията ще им бъде възвърната изцяло.“

Няма коментари:

Публикуване на коментар