06 февруари 2009
Гаранции вместо "лоша банка"
Американската администрация ще застане зад "токсичните" активи
Стратегията на новия американски финансов министър Тимъти Гайтнър за подпомагане на американските банки вероятно ще предпочете гарантирането на "токсичните" активи за сметка на предложенията за създаване на "лоша банка", която да ги събере и извади от балансите на засегнатите банки. Това твърдят запознати с плановете на администрацията, цитирани от агенция Bloomberg.
Правителствените гаранции, които може би ще бъдат моделирани като вече дадените на Citigroup Inc. и на Bank of America Corp., може да бъдат комбинирани с покупка на преференциални акции на банките, които после ще могат да се конвертират в обикновени акции, смятат някои от експертите. Идеята за агрегираща банка, вече наречена "лоша", изгуби поддръжници отчасти заради потенциалните разходи, които съдържа в себе си, добавят те.
“Планът ни е да започнем да създаваме архитектурата на план за финансово възстановяване, който би помогнал на кредитните ресурси отново да потекат,” каза вчера Гайтнър преди срещата си с шефа на Федералния резерв Бен Бернанке и с други членове на работната група за финансовите пазари към президента. Гайтнър ще огласи плана на 9 февруари.
Работата на администрацията на Обама е насочена точно към тази цел. Американските банки вече са опустошени от кредитни загуби за $745 млрд. и предупредиха, че ще има още. Рискът е, че административните мерки няма да са достатъчни за това, което според някои експерти е необходимо, за да се възстанови доверието във финансовата система и кредитните потоци да тръгнат отново. Според проф. Рубини от Нюйоркския университет загубите в САЩ може да достигнат $3,6 трилиона.
Друг привърженик на драматичните действия - Джеръми Стейн от Харвардския университет, успя да се присъедини към Националния икономически съвет на Белия дом, чийто директор е Лорънс Съмърс. В своя статия през септември в Нюйорк таймс Стейн се обяви за действия на правителството в ролята на "инвеститор с дълбоки джобове, който вижда изгодна сделка за купуване - нещо като Уорън Бъфет на стероиди", който да разграби токсичните активи. Той апелира още правителството да извърши много строги одити на банките и да принуди тези, които се окажат неплатежоспособни, да затворят или да се слеят с други.
Според запознатите, цитирани от агенцията, такава драматична стратегия по-скоро няма да се случи. Администрацията, опитвайки се да разреши битката в Конгреса около плана за икономически стимули на стойност над $800 млрд., се колебае сега да поиска от законодателите повече пари заради банките, смятат някои наблюдатели.
Това е една от причините заради която администрацията като че ли дава заден ход за създаването на гигантска агрегираща лошите активи банка и най-много да се спре на по-малка версия на такъв модел, твърдят те.
От одобрените през октомври от законодателите $700 млрд. спасителен план са останали неразпределени по-малко от $350 млрд. Администрацията вече обяви, че ще използва $50 до $100 млрд. от тях за просрочени ипотеки.
Банките настояват планът за включва и временно разхлабване на онези счетоводни правила, които изискват от тях преоценяване на стойността на активите, които държат, четири пъти в годината и привеждането им към пазарните им стойности. Шефът на сенатския Банков комитет Кристофър Дод каза преди дни, че такава мярка може и да е необходима, но вчера даде ясно да се разбере, че не е убеден, че "не е прегърнал" идеята и възнамерява да я обсъди с Гайтнър.
Новият пакет държавни фондове, който си пробива път през Конгреса, вече мина през долната камара във версия $819 млрд., докато Сенатът все още работи по своя собствена версия, срещайки опозицията на републиканците и някои демократи, които са фискално консервативни за горницата от цената на плана.
Според Обама е важно възстановителният пакет да е достатъчно голям, че да направи необходимото за създаване на нови работни места. Пред журналисти, пътуващи с него на борда на Еърфорс 1, той подчерта загубата на половин милион работни места за всеки месец от последните 6. Министерството на труда се очаква днес да изнесе данните за януари и в тях да пише за нови 540 хил. съкратени позиции, което ще прати безработицата до 16-годишен рекорд - 7,5%, според умерените прогнози.
вторник, 21 април 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар