понеделник, 20 април 2009 г.

 
Автор: Капитал 
T
Още по темата

Неудачно лекарство за 200 млрд. долара

Федералният резерв на САЩ отново не успя да разсее страховете на инвеститорите
Спонсорирани връзки
Публикувайте вашия годишен финансов отчет и спечелете абонамент за вестник КАПИТАЛ
"Не е време за ограничаване на продажбите и маркетинга"... в хотелиерския бизнес.Другите спасители


През седмицата шест от най-големите банки на ипотечния пазар (Bank of America, JPMorgan Chase & Co, Citigroup, Countrywide Financial, Washington Mutual и Wells Fargo) съвместно с Министерството на финансите на САЩ обявиха проект, който предвижда 30 дни отсрочка за отнемането на домовете на клиентите, закъснели с плащанията. Другите планове за измъкване на застрахователите от тежкото положение се ръководят от председателя на нюйоркския застрахователен надзор Ерик Динало. Той се опитва да убеди големите банки да отделят 15 млрд. долара от и без това поизтънелите си баланси, с които застрахователните компании да се защитят от загуби, свързани със CDO. Отделно от това два консорциума от банки предложиха спасителни планове на Ambac и FGIC.



Тази седмица Човекът-прилеп, Човекът-паяк и целият останал комикс зоопарк могат да си починат. Америка си има нов супергерой, който да се бори с глобалната финансова криза - Уорън Бъфет. Най-известният инвеститор в света може и да не е способен да лети. Може и да няма лазерен поглед. За сметка на това притежава друга свръхсила - милиардите на контролираната от него компания Berkshire Hathaway - холдинг, в който влизат както застрахователни компании, така и практически целият бизнес, придобит от легендарния инвеститор през годините. Благодарение на огромните си парични ресурси, той предложи да подаде ръка на три застрахователни компании, които са едни и от най-големите виновници за световните финансови катаклизми. Именно те са застраховали голяма част от проблемните рискови ипотеки (т.нар. subprime mortgages), от които тръгна всичко.

Самият Бъфет охотно признава, че не е добър самарянин. "Когато отида при Св. Петър, няма да представя това като деяние, заради което да ме пусне да вляза. Целта ни е да изкараме пари", обяви той, след като отправи предложението. Според повечето анализатори цената на неговото "спасение" е доста солена. Никой обаче не предлага по-добра, тъй като не само застрахователите, а и банките са

Затънали до шия

Основата на всеки пазар е доверието и именно това е нещото, което продават споменатите три застрахователя - Ambac, MBIA и FGIC. Те са от така наречените monoline insurers, които застраховат само риск на капиталовите пазари. Благодарение на своя перфектен кредитен рейтинг (ААА - получен и от трите най-големи рейтингови агенции), те могат реално да застанат зад всяка облигация и да гарантират, че дори и издателят й да се окаже неплатежоспособен, няма да има проблеми с плащането. Всичко действа перфектно, докато те работят предимно с практически безрискови общински облигации. Дори и някой градски съвет временно да изпитва трудности, в края на краищата той обикновено се разплаща.

Бомбата със закъснител започва да тиктака, когато monoline insurers се захващат с все по-рискови структурирани продукти. Портфейлите им се оказват пълни с различни сложни "неща" като collateralized debt obligations (CDO) - финансов инструмент, създаден да държи набор от активи, като на инвеститорите се продават само бъдещите плащания по тях. В този набор обаче влизат както сигурни общински дългове, така и рискови ипотеки. Звучи невероятно, но продуктът все още е оценен с най-високия кредитен рейтинг. Причината е, че активите, от които са структурирани тези инструменти, са застраховани от същите тези компании с висок рейтинг. В края на третото тримесечие MBIA например обявява, че в портфейла й има активи на стойност 24.5 млрд. долара с рейтинг ААА, от които 5.1 млрд. са получили най-високата оценка само защото са застраховани от... MBIA.

Този омагьосан кръг се завърта още по-зловещо, когато се оказва, че в портфейлите на застрахователите има и CDO "на квадрат" и дори "на куб" - т.е. такива, които са гарантирани с други CDO и съответно носят още повече риск и са по-трудни за моделиране. Проблемът идва, когато плащанията по subprime облигациите започват да спират или да се забавят, което накара застрахователите да отпишат активи за милиарди долари от балансите си. Това на свой ред постави под изпитание най-ценния им актив - техните рейтинги. Третата най-голяма рейтингова агенция Fitch вече смъкна рейтинга на Ambac и FGIC до АА, като обмисля подобна стъпка и за MBIA. Другите две - Moody's и S&P, също са в процес на преоценка на рейтингите си. Ако го направят и застрахователите, и банките ще трябва отново да преоценят активите си, което може да доведе до нова спирала от падащи цени.

Спасителната сламка

подадена от Бъфет, е Berkshire Hathaway да презастрахова портфейлите от нискорискови общински облигации на трите големи застрахователя на стойност 800 млрд. долара. На практика неговата компания ще поеме риска по тези облигации, а трите компании ще могат да освободят заделените суми за гаранции по тях. За целта Berkshire е готова да гарантира начинанието с 5 млрд. долара, което означава, че и застрахователите реално ще могат да освободят подобни средства, за да обслужват по-проблемните си инвестиции, свързани със subprime облигациите. В замяна Бъфет иска да получи 50% над остатъчните премии по застраховките на същите книжа, които бъдещи плащания се оценяват на около 9 млрд. долара.

Сделката по-никакъв начин не изглежда изгодна за Ambac, MBIA и FGIC и реакцията беше срив на акциите им с по около 15%.

Първите две компании вече отхвърлиха предложението. "Подобна спасителна операция за компании, които в най-лошия случай са заплашени да изгубят най-високите си рейтинги, е пресилена", заяви финансовият директор на MBIA Чарлз Чаплин.


Със или без Бъфет застрахователните компании трябва да си осигурят свеж финансов ресурс, за да продължат да изплащат растящия брой искове по застрахованите от тях ипотечни облигации и за да запазят кредитния си рейтинг.

Доста трудна задача в сегашната ситуация, когато инвеститорите избягват дори и минимален риск, а какво остава за инвестиция в епицентъра на кризата.

Все пак MBIA успя да набере 1.1 млрд. долара, като продаде близо 40% от капитала си.

Близо 300 млн. долара са дошли от Warburg Pincus, фондът за дялови инвестиции, който досега държеше 16.5% от капитала на затрахователя.

Повечето анализатори обаче са скептични, че това ще стабилизира компанията, като според Bank of America ще е нужна много по-значителна сума.

В анализ на банката, публикуван в сряда, обаче се казва, че и планът на Бъфет няма да предпази компаниите, защото инструментите, свързани със subprime ипотеки, ще продължат да "изяждат капитала им". Но макар и недостатъчна, скоро тази помощ може да се окаже належаща.

А в такива смутни времена Бъфет обикновено се оглежда не само за възможност за печалба, а и за нови придобивки.

Няма коментари:

Публикуване на коментар