Бъфет – за франка, валутите и …покупката на държава
2 март, 2010 (82)
Виж коментарите
Коментирай
Всяка година общото събрание на акционерите на Berkshire Hathaway събира толкова хора, колкото много отдавна не сме виждали дори на мач на националния отбор у нас. Естествено, както можете да се досетите, голяма част от акционерите не толкова искат да се уверят в развитието на инвестициите си, колкото искат да се докоснат до Уорън Бъфет и да му зададат по някой въпрос.
В събота излезе писмото на Уорън до акционерите и както всяка година то се превърна във водеща тема за най-сериозните финансови медии по света.
Вчера пък Беки Куик от CNBC и екипът й направиха дълго интервю с Бъфет от ресторанта на Piccolo Pete в Омаха, Небраска, където е централата на Berkshire.
Това е мястото на което Уорън обикновено посреща видни гости сред най-близките му от топ-мениджмънта в САЩ, като Бил Гейтс и Джеф Имелт от GE.
Бъфет е невероятно обаятелен като събеседник (За разлика от Чарли Мънгър). По няколко причини. Той е стар, мъдър, има каризма, умее да говори увлекателно, избягва да дава прогнози и естествено – доста богат е. Това е човек, който за един живот време е изградил бизнес империя, която би могла да придобие държава, градена повече от 1300 години…примерно. Както ще видим по-късно – последната идея не му хареса.
И понеже всеки иска да се докосне до тази каризма въпросите към него винаги са ме изненадвали. Доста често имам чувството (последният път бе по време на срещата на Бъфет и Гейтс със студентите в Колумбийския университет), че хората очакват от него да е свръхмощен компютър, който знае всичко. Интервюто на Беки Куик не беше изключение. Като добавим към нейните и на екипа на CNBC въпроси и тези на десетки зрители и читатели Бъфет традиционно отговори на въпросите за:
Обама, дефицитите, Гърция, дълга, акциите, отчетите, валутите, долара, Coca-Cola, Pepsi, железници, наследници, недвижими имоти, Goldman Sachs, Китай, кризата.
В един момент в разговора се включи дори Индра Нууи (Главен изпълнителен директор на Pepsi. Уорън е основен акционер в Coca-Cola) и Бъфет не пропусна възможността да пусне хаплива шега по отношение на „врага”.
От цялото интервю обаче отделям „валутния” разговор като нещото, което ми направи впечатление. Поради две причини. Чували сме коментарите на Бъфет за Обама, Burlington, кризата, имотите и т.н Доста по-рядко той говори за валутите и страните, които ги емитират. Второ. Коментарът за франка веднага влезе в заглавията. Точно поради това, че Бъфет избягва да дава прогнози или оценки, освен ако вече не е влязъл с двата крака.
Ето как се разви разговора:
Беки Куик: Няколко бързи въпроса. Ето първия. Той е от Боян във Фийникс, Аризона. „Ако трябваше да замените целия кеш от щатския долар, коя валута щяхте да купите?”
Бъфет: Труден въпрос. Вероятно би бил швейцарският франк.
Куик: Швейцарският франк?
Бъфет: Ами…ако трябва да избирам. Нашите пари, в огромната им част са в долари, но ако трябваше да избирам – бих избрал това.
Куик: Добре. Тук ще се отклоня от задаването на блиц въпроси. Защо?
Бъфет: Ами, аз просто…Притеснявам се…притеснявам се от всички валути. Това, което имам предвид…бъдещето на валутата е продукт на действията на правителството и аз…истинският въпрос е – колко ще са дисциплинирани правителствата в продължителен период от време.
Нашето правителство бе дяволски добро. От друга страна, аз съм роден през 30-те и нивото на цените е вероятно 15 пъти по-високо, отколкото бе тогава – т.е валутите се обезценяват с времето. И истинският въпрос е – къде ще се обезценят най-малко. И..аз…не бих направил подобен облог. Просто…ти ми зададе въпрос и аз ти дадох бърз отговор.
Куик: Да, изтръгнах го насила
Джо Кернен (водещ в студиото на CNBC): Подсигурил ли си се с къси позиции срещу долара, Уорън? Защото – не знам дали следиш какво става с еврото напоследък, но ти имаш къси позиции срещу долара от години, нали така? Имаш ли загуби през последните три месеца?
Бъфет: Не, не държиме чужда валута. Не сме имали валутни сделки в смисъла на валутна сделка от години. Притежаваме комунално дружество в Англия, което носи приходи в паундове. Притежаваме Cologne Re в Германия и по подобен начин имаме приходи в чужда валута на ред места по света. Но нямаме валутни сделки…
Кернен: О, имате…Поне преди няколко години имахте. Имахте къси позиции при долара. Не е ли така?
Бъфет: Вярно е, имаше преди няколко години.
Кернен: Имахте къси доларови позиции. ОК. Но вече нямате там, така ли?
Бъфет: Не. Беше преди 3-4 години мисля. Имахме дълги позиции при десетина валути срещу долара…И ги затворихме всичките. Но, най доброто, което можеш да притежаваш…знаете ли, най-доброто е таланта ти. Това не могат да ви го отнемат. Най-доброто, което можете да държите е добър бизнес. Дали е Frito-Lay или Coca-Cola или каквото и да е, този добър бизнес ще си запази стойността в реално изражение във времето, без значение какво прави правителството с валутата.
Куик: Ти обаче казваш, че облог за или против една валута е облог за или против правителството. Ако си бил притеснен…да кажем така, ако се притесняваш – къде е по-голямо нивото на притесненията ти – евро или долар?
Бъфет: Да това е трудно…трудно да се отговори. Искам да кажа, както еврото, страните от ЕС, така и САЩ имат много високи дефицити. Те – и двете валути от гледна точка на покупателна способност ще паднат с времето. Според мен.
Куик: Паунд срещу долар. Същата история?
Бъфет: Същата история. Те…те всички провеждат политики, които ще доведат до това валутите им да загубят стойност. Коя от тях ще изгуби повече от стойността си от другата – ми е трудно да кажа.
Куик: Йена срещу долар
Бъфет: Йената е…Япония е най-голямата мистерия на всички времена. Имам предвид, от гледна точка на монетарната политика, това което става там…ниски лихви, огромни дефицити, дефлация и всички тези неща. Това е мистерия, която дори не се опитвам да разгадая.
Куик: Да се върнем към блиц въпросите. Питър в Ню Йорк – „Колко отчети четеш”
Бъфет: О, чета стотици. Преди малко спомена AIG. Изчетох 550 страници. Чета много. Доста отчети.
Куик: ОК. Въпрос от България. „Мислил ли си някога по въпроса да купиш държава?”
Бъфет: Не мисля, че бих искал да притежавам държава. От финансова гледна точка не е добра идея. Въпреки че властта да облагаш с данъци ми се вижда интересна.
вторник, 2 март 2010 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар