вторник, 2 март 2010 г.

Бъфет: Когато вали злато, пресегнете се за кофа…
28 февруари, 2010 (58)
Виж коментарите
Коментирай

Уорън Бъфет има нова мъдра фраза, като съвет към инвеститорите в новото му писмо към акционерите на Berkshire: „Когато вали злато, пресегнете се за кофа, не за напръстник”, коментира традиционното писмо на Бъфет към акционерите изпълнителният продуцент на CNBC Алекс Крипен.

Бъфет се връща към миналогодишното писмо в което описа корпоративните и общински облигации като „смешно евтини” в сравнение с щатските ДЦК. Бъфет поддържа виждането си, че е трябвало да направи повече покупки там: „Трябваше да направя доста повече. Големите възможности не идват често”

Все пак, той отбелязва, че няма съжаления. Бъфет пише: „Вкарахме много пари да работят по време на хаоса от последните две години. Това беше идеална възможност за инвеститорите. Климатът на страх е най-добрият приятел. Тези, които инвестират само когато анализаторите са бичи настроени в крайна сметка плащат висока цена за безсмислено преподсигуряване”

Berkshire приключи 2009 с кеш в размер на 30,6 милиарда долара, като в началото на 2008 имаше 44,3 милиарда.

Бъфет отчита, че пазарната капитализация на портфолиото от обикновени акции на Berkshire към края на 2009 година е било в размер на 59 милиарда долара. Това е ръст от малко над 70% от средната цена от 34,6 милиарда долара при която са купени въпросните ценни книжа.

Berkshire също така има позиции в ценни книжа, които не се търгуват или са конвертируеми, като Dow Chemical, General Electric, Goldman Sachs, Swiss Re и Wrigley. Всички те бяха купени през последните 18 месеца. Стойността им се изчислява на 26 милиарда, при 21,1 милиарда долара цена на придобиване. Бъфет коментира, че те генерират 2,1 милиарда долара годишно под формата на дивиденти, а също така имат „значителен потенциал да поскъпнат”

Той сочи, че най-сериозните продажби през 2009 – тези на ConocoPhillips, Moody’s, Procter & Gamble и Johnson & Johnson, са помогнали за осигуряването на средства за покупката на Dow, Swiss Re и BNSF.

Тези продажби не са мотивирани от опасението, че цените на тези акции ще падат.

„Чарли (Мънгър) и аз вярваме, че всяка една от тези акции ще се повишава като цена в бъдеще”

БОЛЕЗНЕНО ПРИЗНАНИЕ

В писмото си Бъфет признава, както сам го определя „едно много скъпо бизнес фиаско, изцяло по негова вина”.

Смятайки, че притежателите на полици на GEICO ще съставляват добър кредитен риск Бъфет „за нещастие” излиза с „брилянтната идея” застрахователната компания да излезе на пазара със своя собствена кредитна карта.

Бъфет пише:

„Мениджърите на GEICO, трябва да наблегна на това, в нито един момент не бяха ентусиазирани от идеята ми. Те ме предупредиха, че вместо да вземем каймака от клиентите, ще вземем *******. Добре, да кажем, не-каймака. Аз проницателно отбелязах, че съм по-стар и по-мъдър. Оказах се просто по-стар.

Общите загуби: 50,3 милиона долара.

СИЛНАТА 2009 ЗА BERKSHIRE БЕ ПО-СЛАБА ОТ ПАЗАРА

Berkshire Hathaway имаше силна 2009, но не достатъчно силна, че да изпревари цялостното представяне на индекса S&P 500

В писмото си Бъфет посочва, че нетната стойност на компанията нараства през годината с 21,8 милиарда. Това означава ръст на счетоводната стойност на акция от 19,8% до 84 487 долара.

В същото време S&P, с включените дивиденти, скача с 26,5% през 2009. Това е с 6,7 процентни пункта по-добър резултат от този на компанията на Бъфет.

Това е първата година от 2004 насам в която Berkshire се представя по-слабо от S&P

През предходната година счетоводната стойност на акцията на компанията падна с 9,6%, на фона на 37-процентов срив при индекса.

Berkshire се представя по-слабо от S&P само в 7 години откакто Бъфет пое компанията през 1965.

БЪФЕТ ЗА ЖИЛИЩНИЯ СЕКТОР

В дискусия с дъщерното си дружество Clayton Homes, Бъфет прогнозира, че „до една година проблемите на жилищния сектор ще са общо взето зад нас, с изключение на жилищата с висока цена и тези в твърде презастроените райони”

Той хвали „мъдрото решение” на властите да се намали бройката на новите разрешения за строеж „до цифра доста под средните”

Той се оплаква, че Clayton, подобно на други компании, които предлагат готови къщи, страдат от „наказателната разлика между лихвите по ипотечните кредити за фабрично-строени жилища и тези, които се строят на място”

Въпреки това, според него Clayton ще „е печеливша през идните години, макар и доста под потенциала си”

ДЕРИВАТИТЕ НА BERKSHIRE

Бъфет повтаря убеждението си, че дериватите на Berkshire ще са печеливши по време на дълголетния им „живот”. „Дивите флуктуации” в цената на тези деривати „нито радва, нито притеснява, както мен, така и Чарли”

Някога Бъфет наричаше дериватите „оръжия за масово финансово унищожение”. Това кара някои да го критикуват, че сега прибягва до тях. Бъфет отговаря:

Опасността, която дериватите носят, както за участниците, така и за обществото – опасности за които ние отдавна предупреждаваме…и това може наистина да е динамит – възникват, когато тези контракти водят до ливъридж или до риск за партньорите, който е краен. В Berkshire не се случва нищо подобно. Нито ще се случи. Моята работа е да запазя Berkshire далеч от подобни проблеми. Чарли и аз вярваме, че един изпълнителен директор не трябва да делегира контрола на риска. Твърде важно е.

Печалбата „на хартия” от 1,052 милиарда долара от дериватите на Berkshire помогна нетната печалба за четвъртото тримесечие да се вдигне до 3,06 милиарда или 1 969 долара печалба на акция (за акциите клас А).

Приходите на конгломерата се увеличиха с 23% до 30,2 милиарда. Оперативната печалба за четвъртото тримесечие падна с 40% до 2,03 милиарда от 3,37 милиарда.

Няма коментари:

Публикуване на коментар