Дата : 30 Октомври 2003 г. 9:23 ч.
Поевтиняването на долара е неизбежно, като се има предвид огромния търговски дефицит на САЩ.
Това прогнозира милиардерът Уорън Бъфет, цитиран от Агенция "Блумбърг". Бъфет е вторият по богатство човек в света и шеф на борда на компания "Бъркшир Хатауей".
През първите 8 месеца на т. г. търговският дефицит на САЩ достигна рекордните $324,4 млрд. спрямо $265,3 млрд. за същия период на 2002 г.
Търсенето на американски стоки намалява, тъй като потребителите купуват евтини китайски.
Според Бъфет трябва да се въведат нови данъчни мерки, които да подкрепят износа и да оскъпят вноса.
Междувременно цената на платината достигна най-високите си нива от 23 г. насам.
За $750-755 се търгуваше на борсата в Лондон тройунция от благородния метал, който се използва в бижутерството и автомобилостроенето.
Поскъпването е заради силната йена и силния южноафрикански ранд, тъй като ЮАР е най-големият производител на платина в света, коментираха анализаторите.
Двете валути достигнаха рекордно високи нива спрямо долара вчера.
Няма коментари:
Публикуване на коментар