Най-скъпата борсова акция
1440 Kiewit Plaza, Omaha или седалището на Berkshire Hathaway
Мнозина биха си помислили, че акции като тези на Google са най-скъпите на Wall Street. С цена от 460 долара една акция на компанията безспорно не е евтина. Най-скъпи обаче са акциите на Berkshire Hathaway – инвестиционната компания на легендарния Уорън Бъфет.
Ако искате да се сдобиете само с една акция „Клас А” от базираната в Омаха, щата Небраска, компания, ще трябва да платите около 130 хиляди долара. Тази цена за акция ще е с 20 хиляди по-малко, в сравнение с цената й в средата на декември 2007 година.
Berkshire Hathaway е голяма холдингова компания с феноменална годишна възвръщаемост за своите акционери – средно по 25% за последните 25 години. Скъпата цена на акциите се дължи от части и на факта, че те никога не са били разделяни. Поради високата си цена, акциите на компанията на Уорън Бъфет не са включени в борсови фондови индекси от типа на S&P 500.
За мащабите на дейността на компанията на най-богатия човек в света може да се съди по две от последните й „придобивки”. На 18 март за $4,5 милиарда бе финализирана сделката за придобиването на 60% от Marmon Holdings – чикагски конгломерат от 125 компании, произвеждащи от железопътни цистерни до електрически кабели. В края на февруари Berkshire Hathaway Inc. купи за 300 милиона евро NRG N.V – Презастрахователна компания на холандската финансова групировка ING.
За да достигнат до тези умопомрачителни цени, на акциите на компанията на Бъфет са необходими повече от 30 години. Той започва да купува акции на Berkshire през 1962 година на цена от 7 – 8 долара. По това време фирмата се занимава с производство на текстил в щата Ню Инглънд. Уорън Бъфет я преобразува в инвестиционна фирма през 1969 година.
Инвестиционният подход на Berkshire Hathaway отразява старомодното отношение на Бъфет към компаниите. Той е известен с това, че избягва да влага пари във високотехнологични компании, дори и в „Майкрософт” – компанията на добрия му приятел Бил Гейтс. Предпочитани са фирми, които произвеждат стоки или предлагат услуги от дълго време – застраховане, мебели, захарни изделия, бельо, мокети и килими, бижута и ресторанти.
През 90-те години на миналия век Berkshire Hathaway започва да предлага по-достъпни акции – „Клас Б”. Дори и те, обаче, не са евтини – за да се сдобиете с една от тях ще ви трябват около 4 хиляди долара. Въпреки цената, такива акции се предлагат рядко, тъй като притежателите им предпочитат да ги оставят в наследство на децата си, вместо да ги продават.
По данни от 2006 година Уорън Бъфет притежава лично над 498 хиляди от най-скъпите в света акции. Той обаче дари около 10 милиона от „по-евтините” акции в Berkshire Hathaway (на стойност около 30 милиарда долара) на благотворителната фондация на Бил и Мелинда Гейтс.
неделя, 5 април 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар