Поп културата влияе върху отслабването на долара
21 ноември 2007
Когато хората започнат да говорят, че рапърите и супермоделите са започнали да избягват долара, става ясно, че има проблем, съобщава Асошиейтед прес.
След като доларът достигна рекордно ниски стойности спрямо други основни валути, известният рапър Джей-Зи пусна нов видеоклип, в който са показани банкноти евро, а не долари. Неотдавнa бе разпространена и информация, че един от най-богатите супермодели в света Жизел Бюндхен предпочита да получава хонорарите си в евро заради неблагоприятните перспективи за бъдещето на долара. Нейна говорителка все пак отрече тези слухове, като уточни, че валутата, в която манекенката получава хонорарите си зависи от страната, в която изпълнява ангажиментите си.
Еврото отбеляза рекордни показатели спрямо долара за всички времена. Британската лира също достигна най-високата си стойност спрямо долара от началото на 80-те години. Канадският долар се изравни с американската валута през септември за първи път от 1976 г. и оттогава постоянно се повишава. Видеоклипът на Джей-Зи "Синя магия" явно е опит спадът на долара да бъде показан с ирония, а рапърът да бъде представен като международна суперзвезда, която изглежда по-умна от онези, които приемат долари. "Може би това е добра стратегия, тъй като "доларовият имидж" губи популярността си като емблема на екстравагантността и успеха", казва Стивън Тепър от ръководството на университета Вандербилт.
Що се отнася до Жизел, тя няма да бъде първата, която предпочита договори в други валути - такива са и знаменитости като милиардерът инвеститор Уорън Бъфет и Бил Грос, управляващият директор на фонда Пасифик инвестмънт мениджмънт (Pacific Investment Management Co. или PIMCO). "Всеки международен бизнесмен, който прехвърля активите си по света, ще иска да сключва колкото се може повече сделки в най-силната налична валута, която тези дни определено не е доларът", добавя Тепър.
Спадът на долара отразява очакванията, че икономиката на САЩ ще се забави спрямо другите икономики. Понижаването на основната лихва на Управлението за федерален резерв (УФР) неотдавна също допринесе за отслабване на долара, тъй като инвеститорите прехвърляха средства в страни, където могат да получат по-голяма възрвръщаемост. По-слабият долар също така прави американските стоки по-евтини и по-конкурентни на външните пазари и затяга търговския дефицит. По-ниският курс облагодетелства някои американски компании с предприятия в чужбина, които получават по-голяма печалба след конвертирането й в долари. В същото време обаче по-евтиният долар оскъпява чуждестранните стоки и пътуванията.
Въпреки че предпочитанията на поп културата не са най-важните фактори за движението на валутните курсове, някои казват, че те могат да окажат достатъчно влияние върху спада на долара. Медийният шум неотдавна около Джей-Зи и Бюндхен, намаленият бюджет на американските туристи и тълпите чужденци, идващи да пазаруват по празниците в САЩ, накараха американците да признаят, че доларът е загубил доминиращото си положение. /БТА/
неделя, 5 април 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар