Най-големите финансови скандали в света
Скандалът с Бърнард Мадоф, който е в обвинен в оперирането на измамна схема за 65 млрд. долара е най-пресен, но не е единствен. Сп. Businessweek събра най-големите финансови измами в света:
Чарлз Понци
Разкрит: 1920 г.
Стойност на измамата: 20 млн. долара
Чарлз Понци е италиански имигрант, пристигнал в САЩ през 1903 г. с 2.5 долара в джоба си (имал повече, но ги профукал на хазарт на кораба по път за Щатите). Започнал работа като сервитьор, но бил уволнен за надписване на сметки и кражби от касата.
Отива в Монреал и започва работа в банка Зароси, където се издига до мениджър. Неговата банка предлага лихва от 6%, което е двойно на това, което дават другите банки и клиентите се тълпят при тях. Скоро обаче става ясно, че банката е в сериозни финансови затруднения, заради лоши ипотеки и защото плаща високите лихви не с печалба от инвестиции, а с парите депозирани от нови клиенти. В крайна сметка Зароси фалира, а Понци бяга в Мексико с голяма част от парите на банката в джоба си.
След време се завръща в Бостън и през 1920 г. измисля схемата с международни пощенски купони за отговор. Целта на тези купони е следната - когато пишеш на човек в друга държава, му изпращаш такъв купон, който да покрие пощенските разноски на отговора му. Тези купони могат да бъдат купени в една страна и да се заменят за пощенски марки в друга. При разликата от валутните курсове теоретично има възможност за печалба. Понци продава такива купони, като твърди, че има възможност печалбата да стигне до 400%. Става милионер само за месеци. Когато за пръв път е заподозрян в измама от вестник, той дава медиата под съд за клевета и печели обезщетение от 500 000 долара.
Понци печели 20 млн. долара за няколко месеца, което по покупателна способност днес се равнява на 222 млн. долара. Осъден е на 5 години затвор, от които лежи три и половина. След излизането си от затвора, прави още няколко по-дребни измами и отново е съден. На всичко отгоре става ясно, че така и не си е извадил американско гражданство и бива депортиран в Италия. След като не успява да се задържи на нормална работа там заминава за Южна Америка. Прекарва последните години от живота си в бедност.
Жером Кервиел
Разкрит: 2008
Стойност: 8 млрд. долара
В момента Кервиел очаква да започне делото му. Може да получи до три години затвор, за това че е търгувал с фючърси на банка Société Générale в сделки, за които не е бил оторизиран. Самият той казва, че това е честа практика в банката. По неговите думи ръководството знаело, но ако трейдърите имали печалба, те си затваряли очите. Кервиел в началото наистина бил на голяма печалба, но впоследствие нещата се обърнали. По това време той вече търгувал с такива големи суми, че нямало как да замаже ситуацията.
Ралф Сиофи и Матю Танин
Разкрит: 2008
Стойност: 1.6 млрд. долара
Хедж фонд мениджърите на Bear Stearns Сиофи и Танин са обвинени в това, че целенасочено са лъгали инвеститорите за състоянието на фондовете. Така те примамвали нови инвеститори да влагат пари в затруднените фондове, които се сриват през юни 2008 г.
Любопитно е, че Сиони и Танин можеха и да отърват кожите, ако не беше един и-мейл между тях двамата, от който става ясно, че те са знаели за ситуацията. В и-мейла Танин пише "Ако вярваме на доклада за състоянието на пазара за препродажба на рискови ипотеки, мисля, че трябва веднага да ликвидираме фондовете. Причината е, че ако заключенията са верни, то целият пазар ще гръмне и (...) изобщо няма откъде да правим пари (...) ние сме в много, много лошо положение". В същото време те организират среща с инвеститорите, на която твърдят, че всичко е под контрол.
Топ Питърс
Разкрит: 2008
Стойност: Най-малко 1 милиард
Мениджърът на Petters Group Worldwide през декември 2008 бе обвинен по 20 престъпления сред които пране на пари, конспирация, измама и др. Той мамел инвеститорите си между 1995 и 2008 г. За това време получил от тях 1 млрд. долара. Питърс им предоставял фалшиви доклади, в които се казва, че фирмата използва средствата им, за да купува стоки на едро и да ги препродава. Такива сделки обаче никога не са се случвали. Питърс не се признава за виновен и в момента очаква делото си.
Кадзуцуги Нами
Разкрит: 2009 г.
Стойност: 1.4 млрд. долара
Председателят на японската компания L&G обещавал на инвеститори доходност от 36% годишно от инвестиции в измислената от него валута Етен. Той събрал 1.4 млрд. долара от 37 000 души, които убедил, че когато световните икономики се сринат, виртуалната валута Етен ще ги направи богати. Те обаче се притеснили, когато Нами започнал да им изплаща сумите в Етен.
Ник Лийсън
Разкрит: 1995 г.
Стойност: 1.4 млрд. долара
В началото на 90-те Лийсън е трейдър в британската инвестиционна банка Barings. Той прави няколко рисковани сделки на SIMEX, като криел загубите си в тайна сметка. Докарал на Barings загуби от 1.3 млрд. долара и банката бе принудена да затвори врати. Лийсън лежа шест години в затвор. След излизането си обаче може да се похвали с добра съдба. Първата му жена го напуска докато лежи присъдата, но когато излиза на свобода, той си намира друга съпруга, работа като мениджър на футболен клуб и издава две книги за преживелиците си, които го правят популярен автор и гост в ток шоута.
Самюел Израел III
Разкрит: 2005 г.
Стойност: 350 млн. долара
Основава хедж фонд Bayou Group през 1996. Вместо да инвестират парите, Израел и съучастниците му ги използват за лични цели, като представяли фалшиви доклади за дейността на фонда. Миналата година той е признат за виновен и осъден на 20 години затвор. Малко преди да бъде изпратен в затвора успява да се укрие и дори се опитва да инсценира смъртта си, като зарязва джипа си на мост над река Хъдзън с бележка „От самоубийството не боли." Номерът не минава. Арестуват приятелката му, която признава, че двамата са закарали джипа на моста и са го оставили там. Израел се предава през юли 2008 г.
Бърнард Мадоф
Разкрит: 2008
Стойност: 65 млрд. долара
Мадоф ръководи подобна на тази на Понци, но по-изтънчена, като е успял да привлече и много големи инвеститори с обещания за печалба чрез сигурна инвестиционна стратегия. Когато към края на 2008 фондовите пазари се сринаха, много инвеститори поискаха да изтеглят парите си и Мадоф не успя да им ги изплати. През декември 2008 той признал на синовете си, че фирмата е „една голяма лъжа".
На 12 март Мадоф се призна за виновен. Има опасност да остане в затвора до края на живота си. Преди скандалът е бил известен филантроп. Той и жена му често правят дарения (дават пари и на демократите, и на републиканците).
Р. Алън Станфорд
Разкрит: 2009
Стойност: 8 млрд. долара
Основателят на Stanford Financial Group и базираната в Антигуа Международна банка Станфорд бил уважавана фигура в инвестиционния свят. ФБР и IRS от години разследват компанията, която обещава масивни печалби върху сертификати за депозит, но едва през февруари тази година успяха да разобличат Станфорд като измамник.
Едуард Страфаси
Разкрит: 2002 г.
Стойност на измамата: 350 млн. долара
Вицепрезидентът на нюйоркската Lipper Holdings осведомил инвеститорите, че парите им растат с 15% годишно, докато доходността всъщност била отрицателна. През 2004 той се признава за виновен в обвиненията в измама с ценни книжа и е осъден на 6 години затвор.
неделя, 5 април 2009 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар